Gonartrozlu hastalarda düşme riski ve dengeyi değerlendiren performans testlerinin güvenirliği ve hasta fonksiyonu, yaşam kalitesi, el kavrama kuvveti ile ilişkisinin incelenmesi
Reliability of performance tests evaluating fall risk and balance in patients with gonarthrosis and its relationship with patient function, quality of life, hand grip strength
  1. Tez No: 615054
  2. Yazar: HACI AHMET YARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gonartrozlu hastalarda düşme riski ve dengeyi değerlendiren performansa dayalı testlerin (PDT) güvenirliği ve hastanın fonksiyonel durumu, yaşam kalitesi, el kavrama kuvveti (EKK) ile olan ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 117 gonartrozlu hasta dahil edilmiştir. PDT'ler kapsamında 360°Dönme Testi (360°DT), Alternatif Step Test (AST) ve Yerden Kalem Alma Testi (YKALT) hastalara birer saat ara ile toplamda iki kez uygulanarak sonuçlar kaydedilmiştir. Testlerin test-tekrar test güvenirliğini analiz etmek için Intraclass correlation coefficient (ICC) modelleri kullanılmıştır. Ayrıca hasta fonksiyonunu belirlemek için Hospital for Special Surgery diz skorlaması, yaşam kalitesini belirlemek için Kısa Form-12 yaşam kalitesi ölçeği ve EKK'nin belirlenmesi için Jamar el dinamometresi kullanılarak sonuçlar kaydedilmiştir. Bulgular: Tüm PDT'ler gonartrozlu hastalarda test-tekrar test güvenirliğinde mükemmel sonuçlar vermiştir (ICC katsayıları; 360°DT: 0.933; AST: 0.947; YKALT:0.872). PDT'ler hastanın fonksiyonel düzeyi ve yaşam kalitesiyle düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler göstermiştir. 360°DT hem erkeklerde hem de kadınlarda EKK ile anlamlı şekilde ilişkili bulunurken, AST sadece kadınlarda EKK ile anlamlı ilişki göstermiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre; 360°DT, AST ve YKALT'leri gonartrozlu hastalarda güvenirlikleri yüksek testlerdir. Ek olarak, hastanın foksiyonel durumu, yaşam kalitesi ve el kavrama kuvveti düşme riskini ve dengeyi etkileyen faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the reliability of performance-based tests (PBT) evaluating fall risk and balance in patients with gonarthrosis and its relationship between patient's functional status, quality of life, grip strength (GS). Methods: One hundred seventeen patients with gonarthrosis meeting the inclusion criteria were included in the study. Within the scope of PBT's, 360° Turn Test (360°TT), Alternate Step Test (AST) and Pick Up a Pen Test (PUPT) were applied to the patients twice in total with one hour intervals. Intraclass correlation coefficient (ICC) models were used to analyze the test-retest reliability of the tests. In addition, results were recorded using Hospital for Special Surgery knee scoring to determine patient function, Short-Form 12 quality of life questionnaire to determine quality of life, and Jamar hand dynamometer to determine GS. Results: All PBT's gave excellent results in test-retest reliability in patients with gonarthrosis (ICC coefficients; 360°TT: 0.933; AST: 0.947; PUPT: 0.872). PBT's showed low and moderate significant relationships with the patient's functional level and quality of life. While 360°TT was found to be significantly associated with GS in both males and females, AST showed significant association only with GS in females. Conclusion: According to the results of our study; 360°TT, AST and PUPT are highly reliable tests in patients with gonarthrosis. In addition, the patient's functional status, quality of life and grip strength are factors that affect the fall risk and balance.