Ameliyathane çalışanlarında göz kapağı hijyeninin oküler yüzey nemlenmesi ve görme ile ilişkili yaşam kalitesine etkisi
The effect of eyelid hygiene on ocular surface moisture and vision related quality of life in operating room staff
  1. Tez No: 615059
  2. Yazar: PAMUK ASLI NEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, ameliyathane çalışanlarında göz kapağı hijyeninin oküler yüzey nemlenmesi ve görme ile ilişkili yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü tek kör deneysel olarak yapıldı. Bir üniversite hastanesinde Eylül 2018- Mayıs 2019 arasında en az birinci evre göz kuruluğu saptanan 34 müdahale, 37 kontrol grubu sağlık çalışanı örneklemi oluşturdu. Araştırmaya etik kurul, kurum izinleri alınarak başlandı ve yazılı onam alındı. Veriler Schirmer-1 testi, Gözyaşı Kırılma Zamanı, Korneal ve Konjonktival Boyanma Derecesi Ölçümleri ile Oküler Yüzey Hastalık İndeksi, McMonnie's Anketi ve Ulusal Göz Enstitüsü Görme Fonksiyonları Anketi ile toplandı. Müdahale grubuna sıcak uygulama, masaj ve temizlik basamaklarından oluşan göz kapağı hijyeni eğitimi verildi. Uygulama 10 hafta süresince haftada üç gün yüz yüze ve whatsApp grubu oluşturularak izlendi. Bulgularında müdahale grubunda gözyaşı kırılma zamanı, oküler yüzey hastalık indeksi puanının arttığı, korneal boyanma derecesinin azaldığı, kontrol grubunda gözyaşı kırılma zamanı, oküler yüzey hastalık indeksi puanının azaldığı korneal-konjonktival boyanma derecesinin arttığı ya da değişmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled single-blind experimental study to investigate the effect of eyelid hygiene on ocular surface humidification and visual quality of life in operating room staff. The sample consisted of 34 interventions and 37 control group health staff who had at least first stage dry eye in a university hospital between September 2018 and May 2019. The research was started with the approval of the ethics committee and the institution and written consent was obtained. Data were collected by Schirmer-1 test, Tear breaking time, Corneal and conjunctival staining measurements, Ocular surface damage index, McMonnie's Questionnaire and National Eye Institute Visual Function Questionnaire. The intervention group was given eyelid hygiene training consisting of hot application, massage and cleaning steps. The application was monitored face-to-face and whatsApp group three days a week for 10 weeks. Results showed that in the intervention group tear refraction time, ocular surface disease index score increased, corneal staining degree decreased, tear refraction time, ocular surface disease index score decreased or did not change in the control group.