Faydalı mikroorganizma kullanılarak hazırlanan bukaşi kompostun silajlık mısır verimine etkisi
Effect of bokashi compost prepared using useful microorganism on silage maize yield
- Tez No: 615151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, faydalı mikroorganizma aşılanarak hazırlanan bukaşi kompostun silajlık mısır yetiştiriciliğinde kullanılarak, mısırın verim ve verime etkili özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada üç ayrı yöntem oluşturulmuştur. Bunlar; Bukaşi kompost uygulama yöntemi (M1), Geleneksel yöntem (M2) ve kontrol yöntemi (M3) dir. Bu çalışmada M1, M2 ve M3 parsellerinden elde edilen silajlık mısır bitkilerine ait incelenen özelliklerde, üç uygulama bakımından aralarında fark olup olmadığını bulmak üzere tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Genel olarak incelendiğinde; koçan dolu ağırlığı, koçan boş ağırlığı, bitki ağırlığı, yaprak ağırlığı, sap kalınlığı, yaprak sayısı, koçan/bitki oranı ve yaprak/sap oranına ait ortalamaların üç uygulamada istatistiksel olarak önemli farklılıklar gösterdikleri görülmektedir. Koçan ağırlıkları M1' de 246 g olup, M'2 den %3.5, M3' den %34.7 daha fazla olmuştur. Sap kalınlığı M1' de 8.23 cm olup, M'2 den %6.4, M3' den %10.9 daha fazla olmuştur. Genel bitki görünümü, koçan görünümü ve incelenen tüm özellikler M1' de en iyi olurken, sadece sap ağırlığı M2 yönteminde daha fazla bulunmuştur. Bitki boyu ve koçan yüksekliği arasında yüksek korelasyon olup pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Uygulama sonrası toprak analizlerinde bukaşi uygulaması (M1) yapılan toprakların organik madde içeriği en yüksek (%2.19) olarak saptanmıştır. Silajlık kıyılan materyallerde yapılan analizlerde ise; materyalin ham protein, ham selüloz ve ham kül değerlerinde artış belirlenmiştir. Parsel verimleri açısından en yüksek değer M2 yönteminde 7011.92 kg/da, M1 'de 6402.15 kg/da, M3' de 4617.11 kg/da olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre bukaşi kompostu silajlık mısır bitkisinin verime dayalı özellikleri üzerinde pozitif etkiye neden olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of bokashi compost prepared on inoculation with beneficial microorganism on yield and yield effective properties of corn in silage maize cultivation was investigated. For this purpose, three different methods (Bokashi compost application method (M1), Traditional method (M2) and control method (M3)) were applied. In this study, one-way analysis of variance was performed to find out whether there is a difference between the three applications in the properties examined in M1, M2 and M3 methods. When examined in general; cob weight, cob empty weight, plant weight, leaf weight, stalk thickness, number of leaves, cob / plant ratio and average leaf / stalk ratio were found to show statistically significant differences in three applications. Core weights were 246 g at M1, 3.5% higher than M'2, 34.7% higher than M3. Stalk thickness was 8.23 cm at M1, 6.4% from M'2 and 10.9% higher than M3. The overall plant appearance, cob appearance and all the characteristics examined were the best in M1, while only the stem weight was found to be higher in M2 method. There was a high correlation between plant height and ear height, which was positive and statistically significant. In the soil analysis after the application, the highest organic matter content (2.19%) of the soils with bukashi application (M1) was determined. In the analysis of silage minced materials; raw protein, crude cellulose and raw ash values of the material increased. The highest value in terms of parcel yield was calculated as 7011.92 kg / da in M2 method, 6402.15 kg / da in M1 and 4617.11 kg / da in M3. According to the results of this study, it is seen that bokashi compost has a positive effect on the yield-based properties of silage maize plant.