Deneysel over torsiyonu sonrası detorsiyon uygulanan ratlarda iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerine hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of hyperbaric oxygen treatment on ischemia and reperfusion damage in rats after experimental over torsion
- Tez No: 615158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç : Çalışmamızda, ratlarda deneysel ovaryan iskemi ve reperfüzyon hasarında hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler : Çalışmada, 27 adet Sprague Dawley cinsi rat, Sham grubunda 6 adet , diğer gruplarda 7 adet olmak üzere rastgele seçilerek gruplandırılmıştır. Sham (S) grubunun dışında Torsiyon (T), Torsiyon ve Detorsiyon (T/DT), Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBO) grupları oluşturulmuştur. Sham grubunda bazal değerlerin elde edilmesi adına sadece laparotomi yapılarak overler ve kanlar alınırken , diğer gruplarda bilateral adneksiyel torsiyon 3 saat boyunca uygulanmıştır. Torsiyon grubunda iskemi süresinin sonunda reperfüzyon uygulanmadan overler ve kanlar alınırken, diğer iki grupta reperfüzyona müsaade edilmiştir. Grup HBO'da bir hafta süresince ratlar için özel dizayn edilmiş hiperbarik kabininde, cerrahiyi izleyen ilk iki gün 60 dakikalık 4'er seanstan 8 seans, 3., 4. Ve 5. Günlerde 60 dakikalık 3'er seanstan 9 seans, 6 ve 7. Günlerde 60 dakikalık 2'şer seanstan 4 seans olacak şekilde toplam 21 seans olarak uygulanmıştır. Bu esnada T/DT grubuna detorsiyon dışında herhangi bir tedavi uygulaması olmamıştır. Tedavi seanslarının sonunda kan ve overler alınarak ratlar sakrifiye edilmiştir. Serumda 8-OHDG, MDA, GSH-Px, SOD ve AMH seviyelerine bakılmıştır. Ayrıca overlerde histopatolojik olarak ödem, vasküler konjesyon, folliküler hücre hasarı, hemoraji, nötrofilik infiltrasyon ve kohezyon kaybı değerlendirilmiştir. Sonuçların istatistiksel analizi için SPSS for Windows sürüm 22.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study was to investigate the effects of hyperbaric oxygen therapy on experimental ovarian ischemia and reperfusion injury in rats. Material and methods : In this study, 27 Sprague Dawley rats were randomly grouped as 6 in the Sham group and 7 in the other groups. Torsion (T), Torsion and Detorsion (T / DT), Hyperbaric Oxygen Therapy (HBO) groups were formed in addition to Sham (S) group. In order to obtain basal values in the sham group, ovaries and blood were removed only by laparotomy, while bilateral adnexal torsion was applied for 3 hours in the other groups. In the torsion group, ovaries and blood were removed without reperfusion at the end of the ischemia period, while reperfusion was allowed in the other two groups. In the hyperbaric chamber specially designed for rats in Group HBO for one week, 8 sessions in 4 sessions of 60 minutes in the first two days following surgery, 9 sessions in 3 sessions of 6 minutes in 6, 7 and 3 days In total, 21 sessions were administered in 4 sessions of 2 sessions of 60 minutes each day. In the meantime, there was no treatment other than detorsion to the T / DT group. At the end of the treatment sessions, blood and ovaries were removed and the rats were sacrificed. Serum 8-OHDG, MDA, GSH-Px, SOD and AMH levels were measured. Ovarian edema, vascular congestion, follicular cell damage, hemorrhage, neutrophilic infiltration and loss of cohesion were evaluated histologically. SPSS for Windows version 22.0 was used for statistical analysis of the results.