Deneysel over torsiyonu sonucunda oluşan histopatolojik hasar üzerine l citrullin'in antioksidan etkileri
Antioxidant effects of l-citrullin on histopathological damage caused by experimental ovarian torsion
- Tez No: 768968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Over torsiyonu overin kendi etrafında dönmesi ve bazen de tuba uterina etrafında dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Torsiyonla beraber over dokusuna giden kan akımı azalmakta ve bu sürecin uzaması devam etmesi durumunda overde iskemi ve nekroz oluşabilmektedir. Over torsiyonun cerrahi tedavisi torsiyone olmuş alanın detorsiyone edilmesidir. Reperfüzyona bağlı olarak over dokusunda oksijen radikallerinin oluşmasına bağlı olarak over dokusunda zarar meydana gelmektedir. Bu çalışmada radlarda over torsiyonunda erken dönemde kullanılabilecek L-citrullin'nin over dokusunda iskemik hasar üzerine etkilerini araştırdık. YÖNTEM: Çalışmada toplam 21 Sprague-Dawley türü (200-250gr) dişi radlar kullanılmıştır. Her biri 7 rad içeren kontrol, iskemi reperfüzyon (IR) (OI grubu) ve IR+ L-Sitrüllin (OL grubu) olmak üzere toplam 3 grup oluşturuldu. Çalışma grubuna 3saatlik iskemi sonrası reperfüzyondan 30 dk önce 200 mg/kg L citrüllin intraperitoneal olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: Ovarian torsion is defined as the rotation of the ovary around itself and sometimes around the tuba uterina. With torsion, the blood flow to the ovarian tissue decreases and if this process continues, ischemia and necrosis may occur in the ovary. Surgical treatment of ovarian torsion is detorsioning of the torsioned area. Ovarian tissue damage occurs due to the formation of oxygen radicals in the ovarian tissue due to reperfusion. In this study, we investigated the effects of L-Citrullin, which can be used in the early period in ovarian torsion in rads, on ischemic damage in ovarian tissue. METHOD: A total of 21 Sprague-Dawley species (200-250gr) female rads were used in the study. A total of 3 groups were formed, each containing 7 rad, control, ischemia reperfusion (IR) (OI group) and IR + L-Citrulline (OL group). The study group was given 200 mg/kg L citrulline intraperitoneally 30 minutes before reperfusion after 3 hours of ischemia. Then, histopathological evaluations were made from the removed ovarian tissue. In the blood samples taken, Total Thiol (TT), Native Thiol (NT), Disulfide (SS), SS/SH; %, Estradiol (E2) levels were measured biochemically.