Miad aşımı nullipar gebelerde ağrılı indüksiyona yanıtın belirlenmesinde transvaginal ultrasonografi ile serviksin değerlendirilmesinin yeri
- Tez No: 615171
- Danışmanlar: UZMAN HASAN FEHMİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç : Miad aşımı nullipar gebelerde, ağrılı indüksiyondan önce, serviksin Transvaginal ultrasonografi ile değerlendirilerek, doğumun süresi ve ağrılı indüksiyondan sonra obstetrik sonuçlar (Vaginal doğum/Sezaryan) hakkında ön bilgi edinebilmek amacıyla, bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metod : Çalışmaya 41 hafta veya daha büyük gebelik haftasında bulunan, primigravid, 90 gebe dahil edilmiştir. Tek gebelik, baş prezantasyonu, fetal kardiak aktivitesi pozitif olan, vaginal doğum için kontrendikasyonu bulunmayan gebeler çalışmaya alındı. İndüksiyon ajanı olarak oksitosin kullanıldı. İndüksiyondan önce transvaginal ultrasonografi ile servikal uzunluk, posterior servikal açı, os interna da hunileşme, histogram ölçümleri yapıldı. Vaginal tuşe ile bishop skorlaması yapıldı. İndüksiyondan önce doğumun şeklini öngörmede transvaginal ultrasonografi ölçümleri ile bishop skorunun etkinliği karşılaştırıldı. Transvaginal ultrasonografi ile serviks ölçümleri ile bishop skorunun doğumun şeklini öngörmedeki değerlerini ve etkinliğini belirlemede logistik regresyon analizi ve ROC eğrileri kullanıldı. Bulgular : Hastalarımızın 36 (%40)'sı sezaryan ile doğum, 54 (%60)'ü vaginal doğum yaptı. Logistik regresyon analizlerinde bishop skoru, servikal uzunluk, posterior servikal açı sezaryan endikasyonu koyma açısından anlamlı bulunmuştur (p=0,001; p=0,026; p=0,018). Servikal histogram da hiperekojen odak ve hipoekojen odak ölçümlerinin, doğumun şeklini öngörmede etkinliği gösterilemedi (p=0,089; p=0,555). Sezaryan endikasyonu koyma açısından; Bishop skorunun, AUC değeri 0,932 , LR(+) 9 bulunmuş, Bishop Skorunun kestrim noktası 27 üstünde olması, sezaryan ile doğum riskini 5,8 kat arttırmıştır, Posterior Servikal Açının, AUC değeri 0,890, LR(+) 7,75 bulunmuş, Posterior Servikal Açının kestrim noktası
Özet (Çeviri)
Objectives: To find an effective way to predict Cesarean section (CS) before induction of labor. Methods: Nulliparous women at 41 weeks of pregnancy were enrolled in the study. Bishop score (BS), cervical length (CL), posterior cervical angle (PCA), quantification of the cervical stromal echogenicity by tissue histograms and opening of the internal cervical os (funnelling) were recorded. The vaginal delivery and CS groups were then compared in terms of the clinical and ultrasonographic cervical findings. Results: BS, CL, PCA and funnelling were the significant predictors of CS, whereas no such relationship existed for the quantitative echogenicity of the cervical stroma. Although the difference was not statistically significant, the area under the curve was higher for the BS than that for sonographic CL and PCA in the prediction of all CSs. The best cut-off values to predict CS for BS, CL and PCA were 55, 427mm and 598, respectively. Combination of all three parameters had a sensitivity of 83.3%, specificity of 100%, positive predictive value of 100% and a negative predictive value of 82% for the prediction of CS. Conclusions: In nulliparous women with prolonged pregnancy, the BS predicts the need for CS better than the ultrasonographic assessment of the cervix.