Gün aşımı ve postterm gebeliklerde doğum indüksiyonu öncesinde serviksi olgunlaştırmak amacıyla lokal gliseril trinitrat uygulamasının plasebo ile karşılaştırılması
A comparative randomized study on effect of vaginally administered glyceryl trinitrate placebo on cervical ripening prior to induction of labor in overdue pregnancies
  1. Tez No: 865546
  2. Yazar: ÖZLEM DÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. FEHMİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, doğum sırasında lokal gliseril trinitrat (GTN) uygulamasının etkinliği ve yan etkileri plasebo grubuyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmaya İstanbul Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ocak 2009-Ocak 2011 tarihleri ​​arasında doğum indüksiyonu için başvuran miad aşımı olan 70 gebe katılmıştır. Katılımcılara randomize olarak GTN (36/70) veya plasebo (34/70) içeren vajinal ovüller uygulandı. Çalışmada kullanılan plasebo ve GTN içeren vajinal ovüller, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde hazırlandı. Doğum sırasındaki maternal etkileri, normal vajinal ve sezaryen doğum oranları, ilk ovül uygulaması ile doğum arasındaki süre ve kullanılan toplam oksitosin miktarı iki grup arasında karşılaştırıldı. GTN ve plasebo grupları arasında Bishop skorları, ilaç tedavisi ile doğum arasındaki süre, doğum şekilleri, sezaryen endikasyonları ve hiperstimülasyon, taşisistol, uterus rüptürü, plasental abrupsiyon ve uterus atonisi gibi komplikasyonlar açısından anlamlı fark bulunmadı(P > 0.05) ). Sonuçlarımız, miad aşımı gebeliklerde, servikal olgunlaşma üzerindeki etkileri açısından GTN ve plasebo arasında herhangi bir fark olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effectiveness and adverse effects of local glyceryl trinitrate (GTN) application during labor compared with a placebo group. The study consisted of 70 pregnant women with overdue pregnancies who presented to the hospital for labor induction between January 2009 and January 2011 in the Obstetrics Clinic of Istanbul Süleymaniye Gynecology and Obstetrics Education and Training Hospital. Vaginal suppositories-containing GTN (36/70) or placebo (34/70) was administered to the participants in a randomized fashion. The placebo and GTN involving vaginal ovules used in the study were prepared in the Pharmacy Department of Istanbul University Faculty of Pharmacy. Maternal effects during labor, rates of normal vaginal and C/S deliveries, the interval between the initial medication and delivery, and the amount of total oxytocin used were compared between the GTN and placebo groups. There were no significant differences between the GTN and placebo groups regarding bishop scores, the interval between medication and delivery, delivery types, indications for cesarean section, and complications including hyperstimulation, tachysystole, uterine rupture, placental abruption, and uterine atony (P > 0.05). Our results revealed that there were no differences between GTN and placebo regarding their effect on cervical ripening in overdue pregnant women.