Plazma membranı kalsiyum pompasının kinetik parametrelerinin hiperparatiroid hastalığına sahip kişilerin eritrosit ghost'larında incelenmesi.
Investigation of the kinetic parameters of plasma membrane calcium pump in the patients with hyperparatiroid disease with erythrocyte ghosts
  1. Tez No: 615216
  2. Yazar: ARMAĞAN CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hücre içi kalsiyum konsantrasyonunun artması veya azalması halinde hücre ölümü gerçekleşmektedir. P-tipi ATPaz'ların, tip IIB alt ailesinin üyesi olan plazma membranı kalsiyum ATPaz (PMKA) pompaları, hücre zarı boyunca Ca+2 iyonunun dışarı atılmasından sorumlu yüksek afiniteli, ATP bağımlı pompalardır. N ve C terminallerinin ikisi de birden sitoplazma içerisinde olduğu için hücre içerisindeki Ca+2 artışına karşı hassastır. PMKA pompaları en iyi eritrosit membranlarında incelenebilir. Paratiroid dokusundan fazla miktarda parathormon üretilmesi hiperparatiroidi olarak bilinmektedir. Çalışmada, PMKA pompasının kalsiyum iyonunu çıkarma hızı ve çıkardığı kalsiyum iyon miktarı hiperparatiroid hastalarından elde edilen kırmızı kan hücrelerinin membranı kullanılarak incelendi. Bunun için eritrositlerin içerisindeki hemoglobin boşaltılarak Indo 1FF AM kalsiyum indikatörü yüklendi ve floresan mikroskop altında kalsiyum iyon konsantrasyonları hesaplandı. Daha sonra pompanın Vmax ve Km değerleri hesaplandı. Kontrol grubu Km ve Vmax değerleri sıra ile 0,2428 M ve 0,1037M/dk, hasta grubu Km ve Vmax değerleri sıra ile 0,4541M ve 0,2129 M/dk olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
If the intracellular calcium concentration increases or decreases, cell death occurs. PMCA pumps, which are members of the type IIB subfamily of P-type ATPases, are high-affinity, ATP-dependent pumps responsible for the excretion of Ca ions through the cell membrane. Because both the N and C terminals are in the cytoplasm, they are sensitive to the Ca+2 increase in the cell. PMCA pumps can be best examined in the membranes of red blood cells. If parathyroid tissue produces a lot of parathormone, that is known as hyperparathyroidism. In this study, the removal rate of calcium ions by the PMCA pump and the amount of calcium ions released by the PMCA pump were studied using membranes of red blood cells from hyperparathyroid patients. Therefore, the hemoglobins in the erythrocytes were emptied, then the Indo 1FF AM calcium indicator was loaded and after that the calcium ion concentrations under the fluorescence microscope were calculated. Then the Vmax and Km values of the pump were calculated. The control group Km and Vmax values were found to be 0,2428 M and 0,1037 M / min, respectively and the patient group Km and Vmax values were found to be 0,4541 M and 0,2129 M / min respectively.