Öğrenilmiş çazresizliği olan çocuklar üzerinde deneysel bir çalışma
A Study on the children who have a learned helpnessness
- Tez No: 61523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
79 BÖLÜM VII ÖZET Bu araştırma da, ilkokul 5. sınıf Anadolu liseleri giriş sınavına hazırlanan öğrencilere uygulanan sosyal beceri eğitiminin, öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik, denetim odağı, bağımlılık eğilimi ve algılanan ana-baba davranışları gibi değişkenlere etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup kontrollü ön-test, son-test modeli uygulanmıştır. Çalışma evreni olarak seçilen dersanenin beşinci sınıf kursiyeri olan 65 öğrenciye öğrenilmiş çaresizlik ölçeği verilmiş, bu ölçekten yirmiüç ve yukarısı puan alan 36 öğrenci arasından tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile 26 öğrenci (13'ü sabahçı grubtan, 13'ü öğlenci grubtan) çalışma kapsamına alınmıştır. Daha sonra deneme ve kontrol grublarından 3'er öğrenci çalışmalara devam edemediğinden 10'u deneme (İkiz, 9 erkek), 10'u kontrol (4 kız, 6 erkek) olmak üzere araştırmanın örneklemi 20 öğrenciden oluşmuştur. Seçilen 36 öğrenciye bir başka oturumda denetim odağı, bağımlılık eğilimi ölçekleri ve algılanan ana-baba davranışları envanteri uygulanmıştır. Sosyal beceri eğitimi koşulunda, her oturumda bir atılganlık davranışı vermek üzere on oturum düzenlenmiş ve öğrencilerin duygularını, düşüncelerini ifade etmeleri sağlanmıştır. Eğitim sürecinin bitmesinden sonra kontrol ve deneme grubu öğrencilerine tekrar öğrenilmiş çaresizlik, denetim odağı, bağımlılık eğilimi ve algılanan ana-baba davranışları ölçekleri tekrar uygulanmıştır. Öğrencilerin ön ve son-test puan ortalamaları arasındaki farkın önem kontrolü t testi ile yapılmıştır.80 Verilerin analizinde önem düzeyi.05 olarak benimsenmiştir. Araştırmanın bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1- Deneme ve kontrol grubu öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik, denetim odağı, bağımlılık eğilimi ön-test puan ortalamaları arasında bir fark bulunmamıştır. Algılanan ana-baba davranışları arasında anlamlı bir fark vardn\ 2- Sosyal beceri eğitimi öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik puanlarını etkilemektedir. Eğitim sonrası deneme grubu öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik puan ortalamaları önemli düzeyde düşmüştür. 3- Sosyal beceri eğitimininden sonra deneme grubu öğrencilerinin denetim odağı puan ortalamaları, kontrol grubu öğrencilerinin puan ortalamalarından düşük bulunmuştur. Sosyal beceri eğitimi denetim odağı değişkeni üzerinde etkilidir. 4- Sosyal beceri eğitimi bağımlılık eğilimi puanlarını etkilememiştir. Eğitim sonrası deneme grubu öğrencilerinin bağımlılık puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. 5- Sosyal beceri eğitimi algılanan ana-baba davranışları değişkeni üzerinde etkili değildir. Bulgulara dayalı elde edilen sonuçlar tartışılmış ve buna bağlı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY In this research, it has been examined the effect of the social talent education which was applied to the students who were preparing for the Anatolian high school entrance exam in the 5th grade of the elemantary school to the learned helplessness, locus of control, dependence tendency of the students and to the perceived parent's behaviours, The research is in model of experimental tent and it was applied the model of the controlled pre-test and final test. Sixty-five students of 5th grade of the classroom chosen as a studying place have taken the scale of learned helplessness and among 36 students who got 23 and more points, 26 students have been taken into the scope of the research with the method of coincidence person exemplification (13 of the students were the morning group and 13 of the students were the midday group) Then the exemplification of the research has consisted of twenty students ten of whom were from the test group (a girl and nine boys) and ten of whom were from the control group (four girls and six boys). In another test, the scales of the locus of control and dependence tendency and the inventory of the perceived parent's behaviours have been applied to the chosen 26 students. On the condition of the social talent education, provided that it was given one intrepidity behavior in every test, it has been prepared ten workshops and it lias been provided that the students talked about their feelings and thoughts. After the education process ended, the scales of learned helplessness, locus of control, dependence tendency and the perceived parent's behaviours have been applied82 to the students of control and test. The importance control of the difference between the student's pre-test and final test grade averages has been made by the“t”test. The importance level in the analyze of the data has been accepted as. 0.5. Foundings of the research have been summarized below: 1) It hasn't been found a difference between the pre-test grade means of the test and control group students' learned helplessness, locus of control and dependence tendency. There is a reasonable difference between the perceived parent's behaviours. 2) The social talent education effect the students' learned helplessness grades. After the education, the grade means of the students' learned helplessness have considerably decreased. 3) After the social talent education, the grade means of the test group students' locus of control have been found lower than the grade averages of the control group students'. The Social talent education is effective on the changeable locus of control. 4) The social talent education hasn't effected the grades of the dependence tendency. After the education, there hasn't been an important difference between the grade means of the test group students' dependence tendency. 5) The social talent education isn't effective on the changeable perceived parent's behaviours. The results, depends on the foundings, have been discussed and some suggestions have been improved according to those results.