Sigara bıraktırma polikliniğine başvuran hastaların bağımlılık düzeyi, ekshale karbonmonoksit düzeyi ve QT dispersiyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the addiction level, exhaled carbonmonoxide level and qt dispersion in patients who applied to smoking cessation clinic
  1. Tez No: 615280
  2. Yazar: GAMZE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; sigara içen kişilerin bağımlılık düzeyi, ekspiryum havasındaki karbonmonoksit düzeyi ve EKG'de QT dispersiyonu arasındaki ilişkiyi saptamak ve böylece ventriküler aritmi riskini tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, kesitsel araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniği'ne ilk kez başvuran 250 sigara içici katılımcı dahil edildi. Kişilerin onayları alındıktan sonra sosyodemografik verileri, sağlık durumları ve sigara içme öyküleri sorgulandı. Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulandı. BKİ ve Ekshale karbonmonoksit (CO) değerleri kaydedildi. EKG çekimleri yapıldı. Tüm derivasyonlardaki QT intervali hesaplanarak, en uzun QT intervali ve en kısa QT intervali arasındaki fark QTd (QT dispersiyonu) olarak kaydedildi. Bazzet formülü ve Framingham formülü kullanılarak QTc (düzeltilmiş QT) intervali hesaplandı. En uzun QTc ve en kısa QTc intervali arasındaki fark QTcd olarak kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to determine the relationship between the addiction level of smokers, the level of carbon monoxide in expiratory air and the QT dispersion in ECG, thereby identifying the risk of ventricular arrhythmia. Method: The study was planned as a single-centered, prospective and cross-sectional study. It was conducted with 250 smokers who applied to Smoking Cessation Outpatient Policlinics Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital for the first time. Socio-demographic data, health status, and smoking histories were questioned after the approval of the individuals included in the study. Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) was applied. BMI and Exhaled carbon monoxide (CO) values were recorded. ECG were done. The calculation of the QT interval in all diversions, the difference between the longest QT interval and the shortest QT interval, was recorded as QTd (QT dispersion). The QTc interval was calculated using the Bazzet Formula and Framingham Formula. The difference between the longest QTc and the shortest QTc interval was recorded as QTcd (corrected QT dispersion). When evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 (SPSS IBM, Turkey) program was used for statistical analysis.