Sigara bıraktırma polikliniğine başvuran hastaların bağımlılık düzeyi, ekshale karbonmonoksit düzeyi ve nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the level of dependency, exhaled carbon monoxide levels and neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratios of the patients who admitted to smoking cessation clinics
  1. Tez No: 625602
  2. Yazar: MELİH GÜDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; sigara içen kişilerin bağımlılık düzeyi, ekspiryum karbonmonoksit (CO) düzeyi ile nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve trombosit/lenfosit oranı (TLO) arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniği'ne 1 Ocak 2020- 31 Mart 2020 tarihleri arasında ilk kez başvuran 247 sigara içicisi ile yapıldı. Çalışmaya 18-40 yaş arası, bilinen sağlık problemi olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, sağlık durumları ve sigara içme özellikleri tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu kullanılarak yüzyüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Bağımlılık düzeylerini ölçmek için Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulandı. CO değerleri ile hemogram parametreleri kaydedildi. NLO ve TLO hesaplanarak kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to determine the relationship between the level of addiction of smokers, expiratory carbon monoxide (CO) levels and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and Platelet/Lymphocyte ratio (PLR). Method: The study was planned as a single-center, prospective, cross-sectional study and it was conducted with 247 smokers who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Smoking Cessation Clinic for the first time. The study included those between the ages of 18-40, without known health problems and those who agreed to participate in the study. Sociodemographic data, health status and smoking characteristics of the participants were questioned by face-to-face interview technique using the Patient Information Form prepared by us. Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) was used to measure addiction levels. CO values ​​and hemogram parameters were recorded. NLR and PLR were calculated and recorded. For statistical analysis of the data obtained, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used.