İstanbul'da bazı hastanelere yemek üretim ve dağıtım hizmeti veren bir yemek firması çalışanlarının hijyen bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of hygiene knowledge levels of working employees of some hospitals which provide production and distriburion food service in Istanbul
- Tez No: 615333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan bazı hastanelerin yemek üretim ve dağıtımını yapan bir yemek firması çalışanlarının hijyen bilgilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amacın yanı sıra besin güvenliği gibi saptanan sonuçların çeşitli demografik özelliklere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma toplu beslenme servisinde çalışan 71 kişi üzerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmış ve ankette katılımcılara toplam 37 soru sorulmuştur. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri incelendiğinde erkeklerin %57,7'lik bir kısmı temsil ettiği; yaşı 25-35 olanların %29,6'lık bir kısmı temsil ettiği; medeni durumu evli olanların %56,3'ü oluşturduğu; eğitim durumunda %32,4'lük kısmı ilkokul mezunları oluşturduğu; katılımcıların meslek unvanında %29,6'sını garsonların oluşturduğu tespit edilmiştir. Aylık gelir durumu en az alanın 1500 tl en çok alanın 4000 tl, ortalamanın ise 2119,52 tl olduğu; hizmet sürelerinin % 45,1 oranla 1-5 yıl arası olanların çoğunlukta olduğu saptanmıştır. Eğitim durumuna göre hijyen bilgisinin anlamlı bir fark oluşturmadığı, medeni durumun hijyenle ilgili bilgilerinde etkili bir faktör olmadığı sonucuna varılmıştır. Hijyen eğitim belgesi alan ve almayan katılımcıların bilgileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların %71,8'i hijyen eğitimi aldıklarını; eğitim alanların toplam katılımcı sayısı üzerinden %39,4'ünün hijyen eğitiminin ayda bir tekrarlandığını; yine toplam katılımcı sayısı üzerinden %64,8'inin verilen bu eğitimi yeterli bulduklarını ifade etmişlerdir. Tüm katılımcılar (n=71) içinde hijyen eğitiminin“gerekli”olduğunu düşünenler %97,2'sini oluştururken; hijyen eğitimine ihtiyacı olduğunu düşünenlerin oranı (%50,7) ihtiyacı olmadığını düşünenlerin oranıyla (%49,3) hemen hemen aynıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the hygiene information of the employees of a food company that produces and distributes food in some hospitals in Istanbul. In addition to this main objective, the results of food safety such as food safety were compared according to various demographic characteristics. The research was conducted on 71 people working in the bulk nutrition service. The questionnaire was used to collect data and a total of 37 questions were asked to the participants. SPSS package program was used to analyze the data. When the demographic characteristics of the participants were examined, it was observed that 57.7% of the males represented; 29.6% of those aged 25-35 years; marital status was 56.3% of those who were married; 32.4% of the participants were primary school graduates; it was determined that 29.6% of the participants were composed of waiters.Monthly income status is at least 1500 tl in maximum area is 4000 tl and average is 2119.5 tl; service duration of 45.1% was between 1-5 years. It was concluded that hygiene knowledge did not create a significant difference according to education level, and that marital status was not an effective factor in hygiene knowledge levels. There was a significant difference between the knowledge level of the participants with or without hygiene education certificate. 71.8% of the participants stated that they received hygiene education; 39,4% of the total number of participants who take hygiene certificate was repeated once a month. again, they stated that 64.8% of the total number of participants was sufficient. Participants who think (n = 71) ''hygiene education is necessarly'' that creating 97.2 %; the percentage of those, who think that they need hygiene education (50.7%) is almost the same as the rate of those who think that they do not need (49.3%).