Özel bir hastanede çalışan sağlık personelinin içecek tüketimine ilişkin görüş ve davranışları
Opinions and behaviors about the beverage consumption of health care professionals in a private hospital
- Tez No: 340659
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma İstanbul?da Kartal Bölgesindeki özel bir hastanede çalışan sağlık personelinin günlük yaşamlarındaki içecek tercihleri, tüketim alışkanlıkları ve içecek tüketimlerini etkileyen görüş-davranışlarını incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya 21?i erkek, 73?ü kadın olmak üzere 94 kişi dahil edilmiştir. Ortalama yaşları 31,68±10,31 yıl arasında değişen katılımcıların; %64,9?unun üç ana öğün tükettiği, %71,3?ü gibi büyük çoğunluğunun öğün atladığı ve en çok atlanan öğünlerin de kahvaltı ve öğlen yemeği olduğu saptanmıştır. Öğün atlama nedenlerinin başında fırsat bulamama gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Opinions and Behaviors About The Beverage Consumption of Health Care Professionals in a Private Hospital This research has been conducted to state the attitudes and behaviors of health care professionals who work at a private hospital in Istanbul Kartal towards drink consumption. Ninety-four individuals (21 males and 73 females) aged 18?57 years (mean age, (31,68±10,31years) participated in this study. % 64,9 consumed three main meals, 71,3% of participants skipped meals and breakfast and lunch meals at the most were skipped. Skipping meals is the leading cause of not having the opportunity.