Ekonomik kalkınma ve serbest bölgeler: Kırgızistan'da serbest bölge uygulamaları
Economic development and free economic zones: Kyrgyzstan's free economic zones
- Tez No: 615346
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Serbest bölgeler, bir ülkenin siyasi sınırları içerisinde yer almakla beraber, gümrük alanı dışarısında sayılan, ülkenin vergi ve gümrük mevzuatlarının tamamen veya kısmen uygulanmadığı, devletin müdehalesinin en az seviyelerde olduğu özel alanlardır. Serbest bölgelerin tarihi geçmişi ilkçağa kadar uzanmaktadır. Tarihteki serbest bölgeler çeşitli aşamalardan geçerek ve değişikliklere uğrayarak günümüz serbest bölgelerini şekillendirmişlerdir. Ülkelerin ekonomi politikalarına göre şekillenen birbirlerinden farklı türde serbest bölgeler bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde serbest ticaret bölgeleri oluşturulurken, ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde ise ihracatın geliştirilmesi amacıyla ihraç işleme bölgeleri kurulmaktadır. İhracata dayalı ekonomik kalkınmasını gerçekleştirmek isteyen ülkeler, 1967 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Komisyonu'nun serbest bölgeler konusundaki beyanatlarından sonra serbest bölge kurmaya veya sayılarını arttırmaya başlamışlardır. Serbest bölgelerin İktisat kuramındaki yeri ilk olarak Koichi Hamada tarafından ortaya koyulmuş ve sonraları başka iktisatçılar tarafından geliştirilmiştir. Geçiş süreci yaşayan Kırgızistan Cumhuriyeti ekonomik ve sosyal anlamda bir çok reform gerçekeştirerek piyasa ekonomisine dahil olmaya çalışmaktadır. Sovyetler ii Birliği'nden devralınan ekonomik yapının değişmesi kolay olmamaktadır. Bağımsızlık sonrası geçen süre içerisinde ülkede ekonomik kalkınma istenilen seviyelerde gerçekleşememiştir. Kırgızistan'da dünya standartlarınına yakın çalışan tek bölge Bişkek Serbest Bölgesi'dir. Bu bölgenin Kırgızistan ekonomisine önemli katkıları bulunmaktadır. Bişkek Serbest Bölgesi Kırgızistan'daki diğer bölgeler için veya yeni açılacak bölgeler için bir model özelliği göstermektedir. Çalışmada, serbest bölgelerin ekonomik kalkınmaya katkıları Bişkek Serbest Bölgesi özelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Free zones, though situated within the political boundaries of a country, are outside the boundaries of customs and refer to special areas in which tax and customs rules are not totally or partly applied and governmental intervention is the minimal. Historical roots of the free areas extend into ancient eras. Free zone models in history have evolved in different stages and shaped modern free areas through some modifications. There are a variety of free areas, diversified according to political economies of countries. While free trade zones are formed in developed countries, in developing countries export processing zones are formed in order to improve exportation. The countries, pursuing export-based economic development, began to form free zones and to rise their number after 1967 declarations of Economic and Social Committee under the United Nations about free zones. The concept of free zone in economic theory was firstly conceptualized by Koichi Hamida and then developed by the other economists. The Kyrgyz Republic, which is in transition period, is trying to adopt market economy by realizing a number of economic and social reforms. It is not easy to transform an economic system which was inherited from the Soviet Union. The level of iv economic development during the post-independence period could come to the satisfying levels. The only area which meets world standards in Kyrgyzstan is Bishkek Free Zone. This area contributes much to the economy of Kyrgyzstan. Bishkek Free Zone can be a model for zones to be formed and the other zones in Kyrgyzstan. In this dissertation, the contributions of free zones to economic development in the case of Bishkek Free Zone will be analyzed.