Bariatrik cerrahi sonrası hastaların beslenme durumlarının incelenmesi ve tıkınırcasına yeme bozuklukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of binge eating disorder and investıgation of nutritional status of patients after bariatric surgery
  1. Tez No: 615393
  2. Yazar: SERRA UÇTUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bariatrik cerrahi, genellikle morbid obezite ile ilişkili tıbbi ve psikososyal komorbiditelerde iyileşme veya düzelme ile sonuçlanan etkili bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmanın amacı İstanbul Obezite Cerrahisi'nde takip edilen hastaların tıkınırcasına yeme bozukluğu oranını saptamak ve beslenme durumlarını incelemektir. Araştırma, Aralık 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında, yaşları 18-65 yıl arasında değişen, sağlıklı ve en az 1 yıl önce bariatrik cerrahi ameliyatı geçirmiş olan 165 birey ile yürütülmüştür. Bireylerin kişisel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları anket formu ile öğrenilmiştir. Araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylerin tıkınırcasına yeme bozuklukluklarının olup olmadığını belirlemek amacıyla Edinburgh Blumia Araştırma testi kullanılmıştır. Edinburgh bulimiya araştırma testi değerlendirildiğinde bireylerin %23,6'sının tıkınırcasına yeme sendromunun olduğu, %38,8'inin anormal yeme örüntüsüne sahip olduğu, %37,6'sının ise normal yeme örüntüsüne sahip olduğu saptanmıştır (p0,05), boy uzunlukları ile Edinburgh bulimiya araştırma testinden aldıkları puanlar arasında negatif yönde (r=-0,154; p=0,048), ağırlık farkı ile Edinburgh bulimiya araştırma testinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde (r=0,157; p=0,044) anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bariatric surgery is currently considered to be the most effective treatment for obesity and usually results in improved medical and psychosocial comorbidities associated with morbid obesity. The aim of this study was to determine the rate of binge eating disorder in patients followed in Istanbul Obesity Surgery, to investigate nutritional status and to investigate the effect on diet adaptation. The study was carried out between December 2018 and May 2019 with 165 (100 female, 65 male) patients aged between 18-65 years who had healthy and bariatric surgery at least 1 year ago. Personal characteristics and eating habits of individuals were questioned by a questionnaire. Nutritional status of individuals was determined by recording food consumption. The Bulimic Investigartory Test Edinburgh test (BITE) was used to determine whether or not there were binge eating disorders. When the BITE test was evaluated, it was found that 23.6% of the individuals had binge eating syndrome, 38.8% had abnormal eating patterns, and 37.6% had normal eating patterns (p 0,05), they were found to be negatively correlated with their height from BITE test (r=-0,154; p=0,048). A significant positive relationship was found between the weight difference and the scores obtained from BITE test (r=0,157; p=0,044).