Bariatrik cerrahi sonrası kadın bireylerin yaşam kalitesi ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of life quality of women individuals after bariatric surgery
  1. Tez No: 613874
  2. Yazar: SEÇİL BIDAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, bariatrik cerrahi sonrası takip edilen kadınların yaşam kalitesi ve beslenme durumlarının belirlenmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma Mayıs 2016- Haziran 2018 tarihleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştıma Hastanesi'nde bariatrik cerrahi uygulanan gönüllü 33 obez kadın üzerinde yapılmıştır. Kadınlar 20-50 yıl yaş arasında olup, yaş ortalaması 36,1±10,1 yıldır. Hastaların genel ve sağlık bilgileri, cerrahi sonrası beslenme durumları, bazı antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal bulguları sorgulanmıştır. Yaşam kalitesi BAROS (Bariatric Analysis and Reporting Outcome System) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan bireyler ameliyat öncesi, ameliyatın 3. ayı ve 6. ayı olarak gruplandırılmıştır. Ameliyat öncesi bireylerin vücut ağırlığı ortalama 116,6±13,0 kg, BKI 45,7±5,1 kg/m² olarak bulunmuştur. Ameliyat öncesi normalin üzerinde olan vücut ağırlıkları ameliyatın 6. ayın sonunda normal değerlerde ulaşılmıştır. Biyokimyasal bulgularda LDL tüm dönemlerde yüksek iken, 25 OH Vit D düşük bulunmuş, diğer tüm bulguların referans aralıklarda olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin ameliyat sonrası beslenme durumlarında ara öğün sayısı ve bir öğünü tüketme süresinin arttığı bulunmuştur. Hastaların spesifik besinlerden kırmızı et tüketiminde tüm dönemlerde zorlandıkları, ekmek, şeker/şeker ürünleri ve yağda kızarmış besinleri hiç tüketmedikleri saptanmıştır. Katılımcıların yaşam kalitesi BAROS ölçeği skoruna göre yaşam kalitesinin ameliyat öncesine göre 3. ayda çok iyi, 6. ayda ise mükemmel olduğu bulunmuştur. Bu çerçevede bariatrik cerrahi geçiren bireylerin kısa ve uzun dönem takiplerinin multidisipliner bir yaklaşımla yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of life and nutritional status of women followed up after bariatric surgery. The study was conducted on 33 obese women who underwent bariatric surgery at Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between May 2016 and June 2018. Patients' age range was 20-50 and their mean age was 36.1 ± 10.1 years. General and health information, postoperative nutritional status, anthropometric measurements and biochemical findings of women were questioned. Quality of life was assessed by BAROS (Bariatric Analysis and Reporting Outcome System) scale. The individuals included in the study were grouped as preoperative, 3rd month and 6th month of surgery. The mean body weight was 116,6 ± 13,0 kg and BKI was 45,7 ± 5,1 kg / m² preoperatively. Anthropometric measurements, which were higher than normal before the operation, were found to reach normal values at the end of the 6th month. While LDL levels were high, 25 OH Vit D levels were low in all periods of and all other findings were within the reference range. In postoperative nutritional status of individuals, it was found that the number of meals and time of consuming one meal were increased. Patients stated that they had difficulties in consuming red meat in all periods and they never consume bread, sugar / sugar products and fried foods. The quality of life of the participants was found to very good in the 3rd month and excellent in the 6th month compared to the preoperative values according to the BAROS scale score. In this context, it is important that short and long term follow-up of individuals undergoing bariatric surgery is performed with a multidisciplinary approach.