Temporal lob epilepsili hastalarda epileptojenik odağın tespitinin difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme ile kantitatif olarak araştırılması
Quantitative investigation of detection of epileptogenic focus in patients with temporal lobe epilepsy by diffusion weighted MRİ
- Tez No: 615410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Temporal Lob Epilepsisi tanısı konmuş hastalarda interiktal Difüzyon Ağırlıklı MR Görüntüleme metodu kullanarak epileptojenik odağın kantitatif değerlendirilmesidir. Yöntem: 01.01.2013- 01.04.2019 tarihleri arasında kraniyal MRG'si yapılmış TLE tanılı 72 hasta ve baş ağrısı nedeniyle başvurmuş 35 kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi ve geriye dönük incelendi. Kraniyal MRG'de HS saptanan 34 hasta ve MRG'si normal değerlendirilen 38 hasta sırasıyla MTS+ ve MRG-negatif TLE şeklinde 2 alt gruba ayrıldı. Tüm olgularda aksiyel GDK haritasında bilateral hipokampus baş, gövde ve kuyruk, amigdala, temporal lob beyaz cevher ve korteks lokalizasyonlarında GDK ölçümleri yapılıp gruplar arası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Quantitative evaluation of epileptogenic focus using interictal diffusion-weighted MR imaging method in patients with temporal lobe epilepsy. Methods: A total of 72 patients with TLE who underwent cranial MRI and 35 control cases who presented with headache between 01.01.2013 and 01.04.2019 were included in the study and analyzed retrospectively. 34 patients with HS on cranial MRI and 38 patients with normal MRI were divided into two subgroups as MTS+ and MRI-negative TLE, respectively. The measurements of ADC were obtained from the hipocampus head, corpus, tail, amygdala, temporal lobe white matter and cortex bilaterally in the axial ADC map and compared between the groups.