Gastrointestinal sistem malignitesi olan hastalarda preoperatif nutrisyonel durumun postoperatif mortalite ve morbiditeye etkisi
The impact of preoperative nutritional status on postoperative complications and mortality in patients with gastrointestinal system malignancy
  1. Tez No: 615438
  2. Yazar: HANDE GÜRBÜZ AYTULUK
  3. Danışmanlar: UZMAN UĞUR ÖZGÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Malnutrisyon, geriyatrik hastalarda ve gastrointestinal sistem malignitesi olan hastalarda sıktır. Malnutrisyonlu olgular iyi beslenen olgulara göre daha uzun süre hastanede kalış ve daha yüksek mortalite ve morbidite oranına sahiptir. Bu çalışmada, malnutrisyonlu hastaların, preoperatif anestezi viziti sırasında SGA ve NRI ile belirlenerek, malnutrisyonun postoperatif hastane yatış süresi, mortalite ve morbidite ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 50 yaş ve üzeri, yeni tanı gastrointestinal sistem malignitesi olan ve elektif küratif cerrahi planlanan 73 hastadan oluşan bir prospektif kohort çalışması. Olguların nutrisyonel değerlendirmeleri SGA ve NRI ile yapıldı. Antropometrik ölçümleri kaydedildi. Postoperatif hastaların anestezi derlenme süreleri, ağrı sıklığı ve ek analjezik ihtiyaçları, kan transfüzyon miktarları, yoğun bakım ihtiyaçları, hastane yatış süreleri, gelişen komplikasyonlar ve mortaliteleri gözlemlendi. Bulgular: Malnütrisyonlu hastaların saptanmasında SGA ve NRI arasındaki uyumun anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, in patients with gastrointestinal system (GIS) malignancies, we measured preoperative anthropometric parameters and blood albumin levels in order to evaluate the nutritional status of these patients using Subjective Global Assessment (SGA) scale and planned to investigate their impact on the need for postoperative intensive care, time to recovery from anesthesia, amounts of blood transfused, duration of hospital stay, complications and mortality. Methods: A total of 73 newly diagnosed patients aged ≥ 50 years who were scheduled for curative surgical treatment for GIS malignancies were included in our study. Preoperative SGA scores, age, gender, anthropometric measurements, and blood albumin levels of the patients were recorded. The effects of these parameters on their postoperative stay in postoperative anesthesia care units (PACU), amounts of transfused blood, their need for intensive care, hospital stays, complications developed and mortality were observed.