Psödoefedrinin fetal kemik gelişimi üzerine olası teratojenik etkilerinin araştırılması
Study on the possible teratogenic effects of pseudoephedrine in fetal bone development of rats
  1. Tez No: 615439
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR, UZMAN ESRA BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Psödoefedrin soğuk algınlığı ve dekonjestan ilaçlarının içerisinde yer alan bir ajandır. Alfa-adrenerjik reseptör agonisti bu ilaç, kan damarlarında kontraksiyona neden olarak, burun boşluğundaki hava akımı direncini azaltıp, iyileştirici etkisini gösterir. Her 4 gebe kadından 1'inin gebelik süresince kullandığı, gebelik süresince en yaygın kullanılan ilaçlardan birisidir. Psödoefedrinin izomerleri hakkında birçok çalışma olmasına rağmen, teratojenik etkileri insanlarda ve hayvanlarda çalışılmamıştır. Bu çalışmada, psödoefedrinin erken fetal gelişim esnasında sıçan embriyolarındaki kemik gelişimi üzerine olası kemik hasarını, ikili boyama metodu ve FESEM (Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskobu) analizleriyle göstermeyi amaçladık. Bu amaçla 22 adet gebe sıçan; kontrol, 25 mg/kg psödoefedrin, 50 mg/kg psödoefedrin, 100 mg/kg psödoefedrin ve 200 mg/kg psödoefedrin gruplarından oluşan rastgele 5 ayrı gruba bölündü. Gebeliğin 1-20 günleri arasında, kontrol grubuna serum fizyolojik (SF) ile deney gruplarına SF içerisinde çözdürülerek belirtilen psödoefedrin dozu gavaj yoluyla verildi. Protokol sonunda, uterustan sezaryen yolu ile izole edilen fötuslardaki iskelet sistemi gelişimini değerlendirmek için, ikili boyama metodu ve FESEM prosedürleri femur ve humerus'lara uygulandı. Çalışmamızda, fötus ve plasenta ağırlıkları ile fötus morfometrik değerlerinin kontrol grubuna göre deney gruplarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahip olduğu belirlendi. İkili boyama metodu analizlerine göre, kemikleşme gözlenen bölgelerin, psödoefedrin verilen gruplarda azaldığı ve ilaç dozu arttıkça kemikleşen bölgelerde azalma olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Pseudoephedrine is contained in decongestants and cough products. It is an alpha-adrenergic receptor agonist, which causes blood vessel constriction, including the therapeutic effect of reducing airflow resistance in the nasal cavity. Pseudoephedrine is one of the most commonly used medications in pregnancy, with an estimated 25% of women exposed. There are lots of studies about isomers of pseudoephedrine but unfortunately teratogenic effects have not been studied in animals or humans. In this study, we aimed to investigate possible bone damages on rat embryos during early development of pseudoephedrine by double staining method and FESEM (Field Emission Scanning Electrone Microscope) analysis. For that purpose, 22 pregnant rats were randomly divided into 5 groups that including control, 25 mg/kg, 50 mg/kg, 100 mg/kg, and 200 mg/kg pseudoephedrine applied groups. During days between 1-20 gestations, serum physiologic (SF) was administered to the control group, and pseudoephedrine dissolved in SF and applied via gavage to experimental groups at the indicated doses. At the end of the protocol, in order to examine the skeletal development of fetuses that isolated from uterus by cesarean, double staining method and FESEM procedures was applied to the femur and humerus. In our study, it was determined that the morphometric values of fetus and placental weight and fetus were statistically significant in experimental groups. According to double staining analysis, it was detected that values of ossification region in pseudoephedrine administered groups were lower than the control group and this decline became even clearer as the drug dose increased. According to ImageJ measurements, total bone length of humerus in control, 25 mg/kg pseudoephedrine, 50 mg/kg pseudoephedrine, 100 mg/kg pseudoephedrine and 200 mg/kg pseudoephedrine groups were calculated 4.05 mm, 3.88 mm, 3.76 mm, 3.74 mm and 3.72 mm, respectively (p< 0.001).