Treadmill egzersizi uygulanan ratlarda biotin ve krom histidinat takviyesinin lipid metabolizmasi üzerinde etkili genler ile ilişkisi
The relationship between biotin and chrom histidinate sustenance in the treadmill exercised rats with effective genes on lipid metabolism
  1. Tez No: 615674
  2. Yazar: MİNE TURĞUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA BAĞIR, PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı; treadmill egzersizi uygulanan ratlarda biotin ve krom histidinat takviyesinin lipid metabolizması üzerinde etkili genler ile ilişkisini belirlemektir. Araştırma; Fırat Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu (FÜHADEK)' ndan 30.05.2018 tarihli, 09 toplantı sayısı ve 108 karar numarasıyla etik kurul onayı alınarak araştırma etik kurallar esas alınarak yürütüldü. Çalışmada kullanılan ratlar Fırat Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Merkezinden (FÜDAM) 'dan tedarik edildi. Araştırmada her grupta 7 adet olmak üzere toplam 56 adet Spraque-Dawley cinsi (8 haftalık) yaşta erkek rat kullanıldı. Gruplar; Grup 1: (Kontrol), Grup 2: (Krom Histidinat), Grup 3: (Biyotin), Grup 4: (Krom Histidinat + Biyotin), Grup 5: (Egzersiz), Grup 6: (Egzersiz + Krom Histidinat), Grup 7: (Egzersiz + Biyotin), Grup 8: (Egzersiz + Krom Histidinat + Biotin) Deneysel uygulamalar sonrasında; etik kurulun aldığı kararlara uygun olarak servikal dislokasyon yolu ile dekapite edilen ratların yağ dokusu örnekleri alındı. Alınan örnekler darası alınmış olan tüplere aktarıldı. Ağırlıkları hassas terazide tartılarak belirlendi ve PGC-1α, FAS, SREBP, PPAR α, LXRx ve ACLY protein düzeylerinin analizleri için hızlı bir şekilde soğuk zincire alınıp analizleri yapılıncaya kadar (Hettich, Almanya) –80 ˚C' derin dondurucuda muhafaza edildi. Veriler, IBM SPSS 22 paket programında normallik analizi için Shapiro Wilk, Histogram, Basıklık Diklik değerlerine bakıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar için One Way Anova, gruplar arasındaki farklılığı belirlemek için de Tukey HSD kullanıldı. Veriler ortalama ve standart sapma olarak verildi. Verilerde istatistiksel önemlilik, olasılık değerleri 0.05'den küçük olan değerler için anlamlı olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between biotin and chromhistidinate supplementation with genes affecting lipid metabolism in rats subject to treadmill exercise. The research was conducted in line with ethical rules by obtaining 30.05.2018 dated approval from the ethics committee of Firat University Animal Experiments Ethics Committee (FÜHADEK) with meeting number 09 and decision numer 108. The rats used in the study were obtained from Fırat University Experimental Researches Center (FÜDAM). Total of 56 Spraque-Dawley male rats (8 weeks old) were used in the study, 7 for each group. Groups are as follows; Group 1: (Control), Group 2: (Chrom Histidinate), Group 3: (Biotin), Group 4: (Chrom Histidinate + Biotin), Group 5: (Exercise), Group 6: (Exercise + Chrom Histidinate), Group 7: (Exercise + Biotin), Group 8: (Exercise + Chrom Histidinate + Biotin). After experimental applications, fat tissue samples of rats decapitated by cervical dislocation in accordance with the decisions of the ethics committee were taken. The samples were transferred to the tared tubes. Their weights were determined through precision balance and taken to the cold chain and stored in -80 ° C in freezer (Hettich, Germany) unless their PGC-1α, FAS, SREBP, PPAR α ,LXRx and ACLY protein evel analysis have been performed. Data were analyzed for Shapiro Wilk, Histogram, kurtosis and peak values for normality analysis in IBM SPSS 22 package program. One Way Anova was used for comparisons between the groups and Tukey HSD was used to determine the difference between the groups. Data were delivered as mean and standard deviation. In data, statistically significance was defined as significant for probability values less than 0.05.