Akut yorucu egzersiz yaptırılan ratlarda Ginkgo biloba'nın bazı kan parametreleri ve oksidatif stres üzerine etkisi
Effect of Ginkgo biloba on selected blood parameters and oxidative stess in rats with acute exhaustive exercise
- Tez No: 685527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Düzenli yapıldığında sağlık açısından çeşitli faydaları bulunan egzersiz, düzensiz, ani ve tüketici bir şekilde yapıldığında oksidatif stres gibi bazı olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu çalışmada akut yorucu koşu bandı egzersizi yaptırılan ratlarda Ginkgo biloba (GB) yaprak özütünün bazı kan ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Erkek Wistar albino ratlar her grupta 8 hayvan olacak şekilde, kontrol (Grup K), ginkgo biloba (Grup GB), egzersiz (Grup E) ve ginkgo biloba + egzersiz (Grup GB+E) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup K ve E'ye 4 hafta boyunca haftada 5 gün oral yolla 2 mL/kg CA fizyolojik tuzlu su (FTS) verilirken, Grup GB ve GB+E'ye aynı yolla 2 mL FTS içinde çözdürülmüş 100 mg/kg CA GB verildi. Çalışmanın son günü FTS ve GB uygulamasından sonra Grup E ve GB+E'deki ratlar %5 eğimli koşu bandında 25 m/dk hızla tükeninceye kadar koşturularak akut yorucu egzersiz yaptırıldı. Egzersizden hemen sonra kan örnekleri ve karaciğer dokusu alınarak, bazı hematolojik biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerinin ölçümleri yapıldı. Elde edilen bulgular, ortalama alyuvar hacmi (MCV) ve alyuvar dağılım genişliği (RDW)'nin egzersiz sonrası kontrol grubuna göre yükseldiğini (P0,05).
Özet (Çeviri)
Exercise has various benefits in terms of health if it is done regularly however, it can cause a series adverse effects such as oxidative stress when it is done in irregular, sudden and strenuous manner. In this study, it was aimed to investigate the effect of ginkgo biloba (GB) leaf extract on selected blood and oxidative stress parameters in the rats conducted in acute exhaustive treadmill exercise. Male Wistar Albino rats were divided into 4 groups with 8 animals in each group as control (Group C), ginkgo biloba (Group GB), exercise (Group E) and ginkgo biloba + exercise (Group GB + E). It was given 2 mL/kg bw physiological saline (PS) to animals of Group C and E for 5 days in a week during 4 weeks, and 100 mg/kg bw GB dissolved in 2 mL PS to animals of Group GB and GB + E in the same way. After the PS and GB administration in the last day of the study, the rats in Group E and GB + E were forced to run up to 25 m/min at the 5% sloping treadmill until exhaustion. Following the exercise protocol, blood samples and liver tissues were collected and some hematological, biochemical and oxidative stress parameters were measured. The results of the study showed that the mean corpuscular volume (MCV) and red cell distribution width (RDW) were increased in exercise group (P0.05).