İnme rehabilitasyonu için giyilebilir ev bazlı üst ekstremite fonksiyonel elektrik stimülatörünün geliştirilmesi
Development of a wearable home based upper extremity functional electrical stimulator for stroke rehabilitation
- Tez No: 615678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞRI KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında üst ekstremite inme hastalarının tedavisi için giyilebilir ev bazlı bir cihaz geliştirilmiştir. Bu cihaz mikrodenetleyici kontrollü olup birleştirilerek hassas kol pozisyonu verileri ile daha sağlıklı bir rehabilitasyon sağlamayı amaçlamıştır. Tezin birinci bölümünde; üst ekstremite inme rehabilitasyonu ile ilgili genel bilgiler verilerek günümüze kadar inme rehabilitasyonu alanında yapılmış çalışmalara, bu konu hakkında meydana gelen gelişmelere yer verilmiştir. İkinci bölümde; üst ekstremite inme rahabilitasyonuna daha detaylı değinilerek bu alanda yapılan çalışmalar hakkında literatür araştırması yapılmış ve sistemler gelişim sırasına göre incelenmiştir. Üçüncü bölümde; tezde amaçlanan ev bazlı giyilebilir üst ekstremize inme rehabilitasyon cihazının tasarımı, tasarımında bileşenlerin seçiminde göz önünde bulundurulan kritelerlere ve sistemde yer alan bileşenlerin donanım, yazılım ve elektronik ayrıntıları anlatılmış olup cihazın genel teknik detaylarına yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde cihazın uygun çalışma aralığında yapılmış olan testlerin sonuç grafiklerine yer verilmiştir. Bu uygulama etik açısından herhangi bir canlı üzerinde değil laboratuvar ortamında ki ölçü aletleri ile yapılmış ve sonuçları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wearable home based device was developed for rehabilition of upper extremity stroke patients. The device is controlled by microcontroller with sensitive arm position data to provide better rehabilitation. In the first chapter of the thesis; general information about stroke rehabilitation of upper extremity is given and studies about stroke rehabilitation to date are given. In the second chapter; upper limb stroke rahabilitation is discussed in more detail and literature studies have been done about the studies done in this field and the systems have been examined according to their order of development. In the third chapter; the design of home based wearable upper extremity stroke rehabilitation device, the criteria that are considered in the selection of components and the hardware, software and electronic details of the components in the system are explained and general technical details of the device are given. In the fourth and final chapter, the results graphs of the tests performed in the appropriate operating range of the device are given. In terms of ethics, this application was made with measuring instruments in the laboratory and not on any living organism and the results were recorded.