Comparison of privacy between German and Turkish adolescents and its outcome on parent-child-relationship and depressive symptoms
Ergenlik çağındaki Alman ve Türk ergenlerin mahremiyetlerinin ve bunun ebeveyn-çocuk ilişkileri ile depresif belirtiler üzerindeki sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 615697
  2. Yazar: MAXI GUELAY
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BERRİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, mahremiyetin Almanya'da ve Türkiye'de ergenlik çağında bulunan nüfusun ebeveyn-çocuk ilişkileri ve depresif belirtileri üzerinde bir etkisi olup olmadığını bulmaktır. Ergenlik çağında bulunan 14-18 yaş arası N=100 Alman ve N=90 Türk ergen, Stattin & Kerr (2000)'in Ebeveyn Kontrol alt ölçeği ve İfade Edilen Duygu Seviyesi'nin Algılanan Müdahale alt ölçeğini (LEE; Cole & Kazarian, 1988) temel alan bir Mahremiyet ölçeğini çevrimiçi olarak cevaplandırdı. Hem Almancaya hem de Türkçeye çevrilen, Otonomi-İlişkili Ölçek (Kağıtçıbaşı, 2005) ile birlikte Çocukların Ebeveynlerine İlişkin Algıları Ölçeği (POPS; Grolnick, Ryan & Deci, 1991) ile Kandel ve Davies (1982) tarafından geliştirilen Depresif Ruh Hali Ölçeğinin güvenilirliği yüksektir. Grup farklılığı analizi her iki grubun da SES seviyesinde karşılaştırılabilir olduğunu ve gruplar arasında baba-çocuk ilişkilerinde bir farklılık olmadığını göstermiştir. Anne Katılımı, Anne Yakınlığı ve Depresyon'dan birini yordayan bir Regresyon analizi Mahremiyet ve Kendi Odasına Sahip Olma değişkenleri ile birlikte yapılmıştır. Regresyon analizi, hipotezi destekleyen bir şekilde, Alman ergen nüfusu için anlamlı bir sonuç verirken Türk ergenler için anlamlı sonuç bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out whether privacy reveals to have an effect on the parent-child-relationship and depressive symptoms in an adolescent population from Germany and Turkey. N=100 German and N=90 Turkish adolescents between the ages of 14 to 18 answered an online questionnaire which included a Privacy Scale based on Parental Control subscale from Stattin & Kerr (2000) and the Perceived Intrusiveness subscale of Level of Expressed Emotions (LEE; Cole & Kazarian, 1988). Reliability of this scale, Autonomy-Relatedness scale (Kağıtçıbaşı, 2005) as well as the Children's Perceptions of their Parents questionnaire (POPS; Grolnick, Ryan & Deci, 1991) and Depressive Mood Scale by Kandel & Davies (1982), the latter two were both translated into German and/or Turkish, was high. An analysis of group difference showed that both groups were comparable on SES level and that there was no difference in the father-child-relationship between groups. Therefore, a regression analysis was conducted with Privacy and having an own room predicting either Mother Warmth, Mother Involvement or Depression. The regression was significant for the German adolescent population but not for the Turkish one, thereby confirming the hypotheses.