Betonarme bir yapının statik ve dinamik analiz sonuçlarının TDY 2007 ve TBDY 2018 yönetmeliklerine göre karşılaştırılması
Comparison of static and dynamic analysis results of a reinforced concrete structure according to TDY2007 and TBDY 2018
  1. Tez No: 615759
  2. Yazar: MEHMET FERLİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUD SAMİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada STA4CAD programında modellenecek bir yapının TDY 2007 ve TBDY 2018'e göre Konya ve İstanbul illerine göre ayrı ayrı dayanıma göre tasarım yöntemlerinden Eşdeğer Deprem Yükü ve Zaman Tanım Alanında Mod Toplama Yöntemine göre statik ve dinamik analizleri yapılarak yönetmeliklerin karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak hem Konya hem de İstanbul illeri için ayrı ayrı her iki yönetmeliğe göre betonarme bir yapıda kalıp, demir ve beton metrajlarında nasıl bir değişim gösterdiği perde-çerçeveli taşıyıcı sistemli yapılar için araştırılmıştır. Ayrıca seçilen bir deprem kayıtları kullanılarak Zaman Tanım Alanında Mod Toplama Yöntemine göre dinamik analiz yapılarak sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a reinforced concrete building modelled in the program of STA4CAD was compared according to Turkish Earthquake Regulation version 2007 and Turkish Earthquake Regulation for Constructions version 2018. For this comparison, Istanbul and Konya were selected because they belong to different level of earthquake regions. Comparisons were made according to Equivalent Earthquake Load and Mode Super-Position Method at Time History Analysis. As a result, it was researched to what extend construction's quantities of formwork, rebar, and concrete change in both regulation versions when shear-wall layout constructions were taken into consideration. Also by selecting one history of earthquake acceleration record the results of analysis of Mode Super-position Method at Dynamic analysis were compared.