Türkiye ve nükleer enerji: Güvenlik odaklı strateji tercihi
Turkey and nuclear energy: Security based strategy preference
- Tez No: 615799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'nin enerji kaynakları ve çeşitliliği göz önüne alındığında, dışa bağımlılığın gün geçtikçe daha fazla arttığı gözlemlenmiştir. Türkiye, sanayileşme, teknolojik altyapı, nüfusun artması gibi durumların etkisiyle arz güvenliği ve enerji ihtiyacının sağlanmasına yönelik nükleer enerjiyi alternatif bir seçenek olarak değerlendirmeye başlamıştır. Çalışmada nükleer enerjinin sürdürülebilir kalkınma içerisindeki yerinin tespiti ve nükleer enerji kültürünü oluşturmaya yönelik adımların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye'nin nükleer enerji tercihine yönelik strateji tercihini belirlemek maksadıyla kamuoyunun ekonomik ve toplumsal güvenlik yaklaşımlarını ortaya çıkarmak için anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre nükleer enerji ile ilgili toplumsal ve ekonomik güvenlik parametreleri dikkate alındığında kamuoyunun olumsuz bir değerlendirme yaptığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
When considering Turkey's energy resources and diversity, it is observed that day by day dependence on foreign resource has been increased. In Turkey, by the effect of growth industrialisation, technological infrastructure, nuclear energy is considered as an alternative option to provide energy need and ensuring security. The aim of this study is to determine the place of nuclear energy in sustainable development and to evaluate the steps to create a nuclear energy culture. To determine the option strategy for Turkey's nuclear energy choice, a survey was conducted to reveal the economic and social security approaches of the public. According to the results of the study, when the social and economic security parameters related to nuclear energy are taken into consideration, it is seen that the public has has a negative attitude.