Postpartum erken dönemde yapılan sırt masajının laktasyona etkisi
The effect on lactation of back massage performed in the early postpartum period
  1. Tez No: 615816
  2. Yazar: ZÜHAL DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOSOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
POSTPARTUM ERKEN DÖNEMDE YAPILAN SIRT MASAJININ LAKTASYONA ETKİSİ AMAÇ: Anne sütü yenidoğanın büyüme ve gelişmesinde de tek başına yeterli besindir. Laktasyon, kadının doğum yapmasından sonra baslayan, fizyolojik değişikliklerin olduğu bir dönem olmakla birlikte, oluşumunda hormonların etkili olduğunu düşünülmektedir. Postpartum erken dönemde yapılan sırt masajının laktasyon üzerindeki etkisini araştırmak için oksitosin, prolaktin, noradrenalin seviyelerine ve beck depresyon düzeylerine bakmayı amaçladık. YÖNTEM: Bu araştırmada; kadınların sosyo-demografik özellikleri, gebelik, doğumöykülerini ile ilgili bilgileri içeren 37 soruluk anket formu ile Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Doğum servisine kabul edilen lohusaların herhangi bir komplikasyonu yoksa rutin olarak dört saate bir hemogram kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrol esnasında bizim araştırmamız içinde 2 cc kan alınmıştır. Araştırmacı tarafından deney grubuna masaj yapılmış, kontrol grubuna ise masaj yapılmamıştır.Tüm kanlar toplandıktan sonra aynı analiz yöntemiyle belli standartlarda çalışılmıştır.Prolaktin, oksitosin ve noradrenalin seviyeleri Elisa yöntemi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT ON LACTATION OF BACK MASSAGE PERFORMED IN THE EARLY POSTPARTUM PERIOD AIM: The mother's milk is by itself a sufficient food for the growth and development of anewly-born baby. Lactation begins after a woman has given birth, and it is thought that hormones, along with the physiological changes which take place, have an effect on this process. The aim of this study was to examine the levels of oxytocin, prolactin and noradrenalin and levels on the Beck Depression Scale in order to determine the effects on lactation of back massage carried out in the early postpartum period. METHOD: Beck Depression Scale and a 37-question questionnaire on sociodemographiccharacteristics and history of pregnancy and birth was used in the study. If women admitted to the maternity ward have no complications after birth, a hemogram check is carried out every four hours, and during this 2 cc of blood was taken for our study. Massage was carried out on the massage group by the researcher, and no massage was performed on the control group. After all blood samples had been taken, they were all examined by the same analytical methods according to agreed standards. Levels of prolactin, oxytocin and noradrenalin were measured by the Elisa method.