Geleneksel işletmecilik modellerinin yeşil işletmecilik modellerine dönüştürülmesi ( Akçansa uygulaması )
Traditional business model management conversion to green models ( Akçansa implementation )
  1. Tez No: 615897
  2. Yazar: RAMAZAN BURAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kaynak kıtlığı ve çevre intikali konusunda günümüzde yaşanan toplumsal sıkıntılarda, işletmeler giderek sürdürülebilirlikle ilgili tartışmaların merkezinde bulunmaya başladılar. Kurum ve kuruluşların, gelecek nesillerin kaynak yetersizliği ve çevresel tehlikelere maruz kalmalarını en aza indirgemek amacıyla işletmecilik süreçlerini nasıl“yeşil”hale getirmeye başladıkları hakkında yıllardır süren kamu tartışmaları ve akademik tartışmalarda çeşitli terim ve tanımlar geliştirilmiştir. Son zamanlarda en dikkate değer olanlardan biri de“Yeşil İşletmecilik Modelleri”dir. Bu terimin daha somut ve derinlemesine anlaşılabilmesi için bu tezde, şirketlerin nasıl mevcut“İşletmecilik Modellerini”,“Sürdürülebilir Yeşil İşletmecilik Modelleri”ne dönüştürdüğünü değerlendirerek yeşil odaklı işletmecilik modeli yeniliği fikri incelenmektedir. Ayrıca, bu süreçle ilgili olarak Politika ve Politika Yapıcıların rolüne de özellikle dikkat çekilmiştir. Tezin asıl katkısı ise literatür incelemesine göre geleneksel işletmecilik modellerinin nasıl daha yeşil işletmecilik modellerine dönüştürüldüğünü gösteren bir çerçevenin oluşturulmasıdır. Burada, Yeşil Yenilik, Yeşil İşletmecilik Modeli Yeniliği sürecine neden olan esas mevzu olarak görülürken Politika ve Politika Yapıcılar da Yeşil İşletmecilik Modellerinin geliştirilmesinde önemli bir işleve sahip olarak tanımlanmaktadır. Daha sonra bu sonuçlar seçilen ilgili bir vaka çalışmasının üyeleriyle görüşmeler yoluyla toplanan verilere göre araştırılır. Sonuç, geliştirilen çerçevelerin işletmeye yönelik pratik ve teorik uygulamalarının kısıtlamalarını ve aynı zamanda daha fazla araştırmaya yönelik soru ve öneri sayısını belirleyen analitik bir tartışmadır.
Özet (Çeviri)
In the social challenges of today regarding the resource shortage and environmental transition, businesses have started to be found at the centre of discussions about sustainability. For the purpose of minimizing the exposure of the next generations to resource shortage and environmental risks, a variety of terms and definitions have been improved during the years in both public and academic debates of how the organizations and the institutions started to make their business processes“green”. Lately, one of the most remarkable ones is the“Green Business Models”. To be understood of this term more concretely and deeply, the idea of green-focused business model innovations, by evaluating how the companies convert their present model to sustainable green business ones were examined in this thesis. In addition, it was pointed to especially the role of policy and policy-makers regarding this process. The mainly addition of this thesis is based on a literature review is to establish a framework showing how green business model is converted to the more traditional business model. In this thesis, while the Green Innovation is seen as the essential topic giving rise to the duration of Green Business Model Innovation, policy and policy-makers are defined as having a significant task about improving the Green Business Models. Then the results are evaluated according to data collected by interviews with members of a selected case study. The result is an analytical discussion determining the number of questions and suggestions for further research and the constraints of practical and theoretical applications of the developed frameworks intended for businesses.