Larenks kanserli hastalarda algılanan sosyal destek ve bakım verici yükü
Laryngeal cancer patients perceived social support and caregiver burden
  1. Tez No: 616010
  2. Yazar: EMİNE KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırma, larenks kanserli hastalarda algılanan sosyal desteği ve bu hastalara bakım verenlerin bakım yükünü saptamak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi KBB (Kulak Burun Boğaz) Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran ve Larenks kanseri tanısı almış olan tüm hastalara ve onların bakım vericilerinde yapıldı. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, evren örneklem olarak alındı. Araştırmanın örneklemini, 20 Mayıs 2013- 20 Mayıs 2014 tarihleri arasında KBB Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran ve araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden n= 60 hasta ve n=60 bakım vericilerinden oluştu. Araştırmanın verileri; örneklem grubuna dahil edilen hastalara“Hasta Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve onların bakım vericilerine; Hastaya Bakım Verenin Bilgi Formu“, ve ”Bakım Verme Yükü Ölçeği" kullanılarak elde edildi. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programında işlenerek analiz edildi. Araştırmamıza katılan hastaların yaş ortalamasının 63,46 olduğu ve büyük çoğunluğunu (%96,6) erkek cinsiyetin oluşturduğu saptandı. Çalışmamızda hastaların Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 47,20 ±11,82 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed as a descriptive cross-sectional study in order to determine the perceived social support in patients with laryngeal cancer and the burden of care of the caregivers of these patients. The study was conducted with all patients who admitted to the Department of Otolaryngology, Hafsa Sultan Hospital, Celal Bayar University who received a diagnosis of laryngeal cancer and their caregivers. The study population was taken as the sample instead of selecting a sample. The study sample consisted of n = 60 patients who admitted to the Department of Otolaryngology between the dates of May 20, 2013 and May 20, 2014 and who met the criteria for inclusion in the study and agreed to participate in the study, and their caregivers. The study data was obtained by applying the“Patient Information Form”to the patients included in the sample group, the“Patient's Caregiver Information Form”to the caregivers of these patients and by using the ''Care-giving Burden Scale". Data obtained was processed and analysed using the SPSS 15.0 package program. It was found out that the mean age of the patients who participated in the study was 63.46 and the majority of these patients (96.6%) was male. The mean score that the patients received from the Multidimensional Perceived Social Support Scale in our study was found to be 47.20±11.82.