Turunçgiller atıklarından piroliz yöntemi ile alternatif yakıt üretimi
Alternative fuel production by prolysis from citrus wastes
- Tez No: 616066
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günümüzde gelişen teknolojinin gereği olarak enerji tüketimi her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Bu bağlamda tarımsal atık olan turunç çekirdeği enerji kaynağı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada turunçgil atığı turunç çekirdeğinden piroliz yöntemi kullanılarak pirolitik yağ elde etmek amaçlanmıştır. Turunçgil çekirdeği turunç bitkisi içerisinden el ile çıkarılmışır. Pirolitik yağ üretiminde optimizasyon sağlamak için bir dizi deney yapılmıştır. Bu çerçevede optimum üretim sıcaklığı, itici gaz debisi ve dakikada ki ısıtma hızı değiştilerek sıvı, katı ve gaz faz olmak üzere üç farklı ürün elde edilmişitir. Turunç çekirdeğinden elde edilen pirolitik yağın optimum üretim şartları; üretim sıcaklığı 550°C, ısıtma hızı 5°C/dk ve itici gaz debisi 0,5 L/dk olarak tespit edilmiştir. Ayrıca üretilen pirolitik yağın fiziksel özelliklerini belirlemek için analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre yoğunluk 1,0050 g/cm3, kinematik viskozite 6,548 mm2/s, su oranı 0,193 mg/kg ve kükürt oranı 0,19 olarak bulunmuştur. Bulunan bu değerler geleneksel dizel ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a requirement of developing technology, energy consumption is increasing day by day. Therefore, studies on alternative energy sources gained momentum. In this context, the bitter orange waste, which is an agricultural waste, is considered as an energy source. In this study, it was aimed to obtain pyrolytic oil from bitter orange seeds which is bitter waste by using pyrolysis method. The bitter orange seeds were extracted from the bitter orange plant by hand. A series of experiments have been carried out to optimize the production of pyrolytic oil. In this context, by changing the optimum production temperature, propellant flow rate and heating rate per minute, three different products were obtained: liquid, solid and gas phases. The optimum production conditions of the pyrolytic oil obtained from the bitter orange seed were determined as production temperature of 550°C, heating speed 5°C/min and propellant flow rate of 0.5 L/min. In addition, analyzes were performed to determine the physical properties of the pyrolytic oil produced. According to the analysis results, density was 1.0050 g/cm3, kinematic viscosity was 6.548 mm2/s, water content was 0.193 mg/kg and sulfur content was 0.19. These values were compared with conventional diesel.