Magnet statüde olan ve magnet statüde olmayan hastanede çalışan hemşirelerin iş doyumları arasındaki farkın değerlendirilmesi: bir meta-analiz çalışması
Assessing differences in job satisfaction of nurses inmagnet and non-magnet hospitals: A meta-analysis
  1. Tez No: 616067
  2. Yazar: MERVE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hemşirelerin çalıştıkları kurumlarla olan bağının güçlendirilmesi, bakım kalitesinin arttırılması ve bakım devamlılığının sağlanması için çalışmalar yapılmış ve sonuçta“Magnet Hastane”kavramı doğmuştur.Magnet onaylama programıyla, yüksek nitelikte hasta bakımı, klinik özerklik ve sorumluluk ve yüksek seviyeli iş tatmini gibi sonuçlar hedeflenmektedir. Bu çalışmada meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplamda 131 çalışmaya ulaşılmış ve bu çalışmalar dahil edilme kriterleri ile değerlendirildiğinde 4 çalışma analize alınabilmiştir. Meta-analize dâhil edilen araştırmaların toplam örneklem sayısı 12927'dir. Etki büyüklüğünün hesaplanmasında Cohen'd kullanılmıştır. Etki modelini belirlemek için Q istatistiği sonucuna göre rastgele etki modeli seçilmiştir. Yayınlanma yanlılığını test etmek amacıyla da funnel plot diyagramı, hata koruma sayısı ve Egger regresyon analizi sonuçları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hemşirelerin iş doyumları üzerinde magnet onaylı hastanede çalışma veya çalışmamasının etkisi olduğu ve bu etkinin Cohen'in sınıflamasına göre güçlü düzeyde olduğu bulunmuştur. Bu konuda daha çok çalışma yapılarak sonuçlar güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
There are lots of surveys to streghten the connection between the nurses and their instituation, to increase the quality of care and to provide the care continuity and so“Magnet Hospital”appears. With the magnet certification programme, the aim is to have high quality patient care, clinical autonomy and responsibility and high range of work satisfaction. At that project, meta-analysis is used. Totally 131 projects are arrived but just 4 projects are suitable for criters of our project. The number of sampling is 12927. To measure the effects of it is used Cohen. The model of the effect is determined randomly according to Q statistics. To test the publication bias, Funnel plot diagram, the number of error protection and Egger regression test are used. The results of analysis shows that to work magnet or non-magnet certification hospital affects the nurse's work satisfaction and that effect is a strong level effect according to Cohen's classification. About this subject, there should be more survey and the result should be strengthen.