Mı̇tral kapak eksplorasyon yöntemlerı̇nı̇n operasyon sonrası rı̇tm bozuklukları üzerı̇ne etkı̇sı̇
The effects of mitral valve exploration methods on post-operative rhythm disorders
- Tez No: 616109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZ, UZMAN ÜLKÜ KAFA KULAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Mitral kapak cerrahisi sonrası gelişen ritim bozuklukları, hastaların ameliyat sonrası hastanede kalış sürelerini uzatan ve cerrahi sonrası iyileşme sürecini sekteye uğratan cerrahi komplikasyonlardandır. Biz çalışmamızda, mitral kapağa erişim için uygulanan cerrahi yöntemlerin ameliyat sonrasında gelişen ritim bozuklukları üzerine etkisini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ve Aralık 2019 tarihleri arasında median sternotomiyle mitral kapak cerrahisi yapılmış hastalar tarandı. Daha önce kalp cerrahisi ameliyatı yapılmış hastalar, aynı senansta mitral kapak dışında ek cerrahi prosedür uygulananlar ve 18 yaş altı hasta grubu çalışmaya dahil edilmedi. İzole mitral kapak cerrahisi yapılmış toplamda 241 hasta çalışmaya dahil edildi. Olgular, mitral kapak eksplorasyon yöntemine göre sol atriyotomi(Grup I), transseptal(Grup II) ve superior septal(Grup III) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Üç grup, demografik veriler, preoperatif tetkik sonuçları, intraoperatif değişkenler ve postoperatif takip parametreleri açısından karşılaştırıldı. Postoperatif dönemde gelişen kalp ritminde oluşan değişiklikler kaydedildi. Bulgular: Postoperatif takiplerde grup III hastalarda daha fazla eksternal geçici pacemaker ihtiyacı görüldü.(p=0.013) Kalıcı pacemaker sadece grup III hastalarda 1 olguya uygulandı, anlamlı istatistiksel fark görülmedi. Gruplar 1. Derece AV blok gelişimi açısından karşılaştırıldı. Grup III hastalarda 1. Derece AV blok daha fazla oranda görüldü fakat anlamlı istatistik fark görülmedi.(p=0.130) PR mesafeleri karşılaştırıldığında üç grup arasında anlamlı istatistiksel fark gözlenmedi.(p=0.130) Postoperatif yeni gelişen atriyal fibrilasyon(AF) en az grup I olgularda izlenirken grup II ve grup III olgularda birbirine benzer oranda görüldü. Gruplar arasında yeni gelişen AF oranı karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık gözlenmedi.(p=0.211) Sonuç: Mitral kapak cerrahisi planlanırken seçilecek eksplorasyon yönteminin operasyon sonrası kalıcı pacemaker implantasyonu açısından tek başına bir risk faktörü olmadığı kanatindeyiz. Superior septal yaklaşım, ameliyat esnasında x daha iyi bir eksplorasyon sağlasa da, ameliyat sonrası dönemde diğer yöntemlere oranla daha fazla dezavantajları mevcuttur. Bu sebeple mitral kapak cerrahisinde sol atriyotominin öncelikli tercih olması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Rhythm disorders developed after mitral valve surgery are surgical complications that prolong the duration of hospitalstays of patients after surgery and disrupt the recovery process after surgery. In our study, we planned to investigate the effect of surgical methods applied for access to the mitral valve on postoperative rhythm disorders. Material and Method: Between January 2009 and December 2019, patients underwent mitral valve surgery with median sternotomy were reviewed. Patients who had previously undergone heart surgery, concomittant surgical procedures were performed, and those under the age of 18 were not included in the study. A total of 241 patients underwent isolated mitral valve surgery. The cases were divided into three groups: left atriotomy (Group I), transseptal (Group II) and superior septal (Group III) according to the mitral valve exploration method. The three groups were compared in terms of demographic data, preoperative findings, intraoperative variables and postoperative follow-up parameters. Changes in heart rhythm developed during the postoperative period were recorded. Results: In postoperative follow-ups we were found that group III patients needed more external temporary pacemakers. (p=0.013) Persistent pacemaker was applied only to 1 case in group III patients, no significant statistical difference was seen. First-degree AV block development was compared between three groups. Firstdegree AV block was seen at a higher rate in group III, but no significant statistical difference was seen. (p=0.130) There was no significant statistical difference between the three groups compared to PR distances. (p=0.130) New-onset atrial fibrillation (AF) was at least seen in group I cases, while it was seen in group II and group III at a similar rate. There was no statistically significant difference between the groups compared to the new-onset AF rate. (p=0.211) Conclusion: When planning mitral valve surgery, we believe that the explore method to be selected is not a stand-alone risk factor for permanent pacemaker xii implantation after the operation. Although the superior septal approach provides a better view during surgery, it has more disadvantages in the postoperative period than other methods. For this reason, we think that left atriotomy should be the priority choice in mitral valve surgery.