Erişkin kalp cerrahisinde ters c sternotomi ile konvansiyonel sternotominin karşılaştırılması
Comparison of conventional sternotomy with reversed c sternotomy in adult heart surgery
  1. Tez No: 311670
  2. Yazar: GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada açık kalp cerrahisinde uygulanan minimal invazivinsizyonlardan ters C sternotomi tekniğinin, klasik sternotomi yöntemi ilekarşılaştırarak erken ve orta dönem sonuçlarını sunduk. Çalışmaya yaşları20 ile 38 arasında değişen toplam 35 erkek hasta dahil edildi. Hastaların yaşortalaması 22,06 ± 3,55 idi. Hastalar iki gruba ayrıldı (Grup A ve Grup B).Grup A hastalarda 9 adet aort kapak hastalığı ve 8 adet atriyal septal defekt,grup B'de ise 4 adet aort kapak hastalığı, 10 adet atriyal septal defekt, 3 adetventriküler septal defekt ve 1 adet mitral kapak hastalığı mevcut idi. Standartanestezi ve cerrahi prosedürler uygulandı. Postoperatif mortalite, yüzeyselyara yeri enfeksiyonu, dehisens ve mediastinit görülmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared conventional sternotomy versus reversedC sternotomy technique and presented the early and mid-term results. All ofpatients were male, ranging from 20 to 38 years old. The average age of thepatients was 22.06 ± 3.55. The patients were divided into two groups (GroupA and Group B). 9 patients with aortic valve disease, 8 patients with atrialseptal defect in the group A and also 4 patients with aortic valve disease, 10patients with atrial septal defect, 3 patients with ventricular septal defect and1 patient with mitral valve disease in the group B were present. Standardanesthesia and surgical procedures was performed.