An investigation on fatigue crack propagation in gas metal and hybrid plasma-gas metal arc weldments of AA5083-H111
Gaz metal ve hibrit plazma-gaz metal ark yöntemleriyle AA5083-H111 alaşımında yapılan kaynakların yorulma çatlağı ilerlemesi bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 616134
  2. Yazar: KEMAL OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, DR. KORAY YURTIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
5083 alüminyum alaşımı, 5XXX serisinin en yüksek mukavemete sahip alaşımıdır ve iyi kaynaklanabilme, korozyona karşı direnç ve ortalama mukavemet gibi özelliklerinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada 5083-H111 alüminyum plakalar Gaz Metal Ark (GMA) Kaynak ve Hibrit Plazma Ark (HPA) Kaynak teknikleriyle birleştirilmiştir. Ana malzeme ve kaynaklı numunelerin mekanik mukavemeti, sertlik, çekme dayanımı ve kırılma tokluk testleri ile ölçülmüştür. Ana malzeme, GMA kaynağı ve HPA kaynaklı numunelerdeki çatlak ilerleme hızları, yorulma çatlağı ilerleme testleri ile hem kaynak yönünde hem de kaynağa dik yönde araştırılmıştır. Sertlik sonuçlarına göre, HPA kaynaklı numunenin kaynak kesitinden alınan sertlik profilinde belirgin değişimler görülmemesine rağmen GMA kaynaklı numunenin kaynak kesitinin bazı kısımlarında daha düşük sertlik değerleri görülmüştür. GMA ve HPA kaynaklı numunelerin çekme test sonuçları benzer olmasına rağmen, HPA kaynaklı numunenin yüzde uzama, maksimum çekme mukavemeti ve akma dayanımının biraz daha iyi olduğu görülmüştür. Kırılma tokluk test sonuçlarına göre, GMA ve HPA kaynaklı numunelerin neredeyse aynı kritik stres yoğunluk faktörüne sahiptir. Kaynak yönünde HPA kaynaklı numunenin en düşük çatlak ilerleme hızına sahip olduğu; kaynağa dik yönde ise GMA kaynaklı numunenin kaynak bölgesindeki çatlak ilerleme hızının daha düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
5083 aluminum alloy among 5XXX series has the greatest strength and is commonly used for its good weldability, corrosion resistance and moderate strength. In this study, 5083-H111 aluminum alloy plates were joined by Gas Metal Arc Welding (GMAW) and Hybrid Plasma Arc Welding (HPAW) techniques. Mechanical strength of base metal (BM) and welded samples was examined using hardness, tensile and toughness tests. Crack propagation behavior of BM, GMA welded and HPA welded samples was investigated by fatigue crack growth (FCG) tests both in welding and transverse to welding directions. Hardness test results show that there is almost no variation in the hardness profile throughout the welded section in HPA weldment. However, GMA weldment exhibits lower hardness values in some parts of the weld section. GMAW and HPAW processes gave similar tensile strength results though HPAW has elongation (%), ultimate tensile strength (UTS) and yielding point values which are favorable over GMAW. Fracture toughness test results showed that GMA and HPA welded samples had almost the same critical stress intensity factor, Kc value. When the FCG rates in welding direction are compared at the same stress intensity range (ΔK), HPA welded sample has the lowest FCG rate. GMA welded sample has lower FCG rate in the weld region compared to HPA welded sample in transverse direction.