Periferik arter hastalıkları ile oturma şekilleri arasındaki ilişki
The relationship between peripheral artery diseases and sitting positions
  1. Tez No: 616165
  2. Yazar: MOHAMED ASFOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN DENİZ KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH), ateroskleroza bağlı olarak bir veya daha fazla periferik arteriyel yapının parsiyel veya tam obstruksiyonu olarak tanımlanır. Üst ekstremite ve baş-boyun damarları da aterosklerozdan etkilenmesine rağmen, PAH tanımı pratikte alt ekstremite arterlerinin aterosklerotik hastalığı icin kullanılmaktadır. Çoğu PAH vakasında, aterosklerotik plaklar, distal ekstremiteye kan akışını kısıtlayan arteriyel akış lümenini daraltmaktadır. Bu anlamda iliak ve tibial arterlerdeki lezyonların tanı, tedavi ve prognoz açısından değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Buna dayanarak çalışmamızda PAH ile oturma şekilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara Üniverstesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dal'ında PAH tanısı almış 150 gönüllü hastada altı farklı oturma pozisyonu; süre, sıklık, karıncalanma ve ağrı kriterlerini değerlendiren anket ve sonrasında da arter lezyonları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda %91.3 'ünü erkek hastaların oluşturduğu, yaş ortalaması 66.27±9.56 olan hastalar değerlendirilmiş ve PAH ile oturma pozisyonları arasında ilişki bulunmuştur. Bu ilişki özellikle tek ayağın alta ya da diz üzerine alındığı oturma pozisyonlarında daha belirgindir. Daha uzun süreli ve sık oturma durumlarının iliak arterlerde (CİA ve EİA) lezyon ilişkili olduğu saptanırken, ATA, SFA, PA ve PTA lezyonları olan grupta hasta sayısı oldukça az olduğu için kesin sonuca varılamamakla birlikte bu durum saptanmamıştır. Çalışma literatürde konu ile ilgili ilk çalışma olduğu için özgün bir değere sahiptir. Sonuç olarak PAH tanı, tedavi ve prognozunda iliak arterler ile oturma pozisyon, süre ve sıklığının dikkate alınması gerektiğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease (PAD) is described as partial or total occlusion of one or more peripheral arteries due to atherosclerosis. Although upper extremity arteries and carotid arterial systems are effected from atherosclerosis, in practice the term of PAD is used only for lower extremity atherosclerotic arterial diseases. In most cases of PAD, atherosclerotic plaques narrow the arterial lumen, which limits blood flow to the distal extremity. In this sense, it is important to evaluate the lesions in the iliac and tibial arteries in terms of diagnosis, treatment and prognosis. In this study, we aimed to evaluate the relationship between PAD and sitting patterns. For this purpose, 150 volunteered patients diagnosed with PAD in Ankara University Faculty of Medicine Cardiology Department were evaluated consdering six different sitting position related time, frequency and pain criterias and then arterial lesions were evaluated. The study population was as follows; 91.3% of the patients consisted of male patients with a mean age of 66.27 ± 9.56, and a relationship was found between PAD and sitting positions. This relationship is particularly prominent in sitting positions with one foot at the bottom or on the knee. Longer and more frequent sitting conditions were found to be associated with lesions in the iliac arteries (CIA and EIA), but not in tibial artery (ATA, SFA, PA and PTA) lesions. The study has a unique value since it is the first study on the subject in the literature. İn conclusion of the study, we suggest that iliac arteries and sitting position, duration and frequency should be taken into consideration in diagnosis, treatment and prognosis of PDA.