Kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu çalışanlarının gönüllülük motivasyon eğilimleri: TDV ve Türk Kızılay örneği
Motivational tendencies for voluntariness in non-governmental organisations the case of TDV (Endowment for Turkish Religious Affairs) and Türk Kızılay (Turkish Red Crescent)
  1. Tez No: 616169
  2. Yazar: MESUT TİFTİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın konusu toplum yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışanların gönüllülük motivasyonu ve gönüllülük motivasyonunu etkileyen faktörlerdir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, toplum yararına çalışan, insani yardım faaliyetlerinde bulunan profesyonel veya gönüllü olarak hizmet veren kişilerin gönüllü olma eğilimleri artırmak, motivasyonlarını yükseltmek ve kamusal veya bireysel anlamda akademik bir farkındalık oluşturarak mevcut yapının tespitini yapmaktır. Bu çalışmada STK çalışanlarının gönüllülük motivasyon düzeyleri ve motivasyonlarını etkileyen etmenler tespit edildiğinden, elde edilen bilgiler hem daha sonra yapılacak benzer nitelikteki akademik çalışmalar için veri sunacak, hem de gönüllülük motivasyonlarını artırmaya yönelik çalışma yapacak uygulayıcılar için gönüllü motivasyonuna etki eden faktörler hakkında bilgi verecektir Tez çalışmasında, örnek olarak seçilen dernek ve vakıf çalışanlarının gönüllülük eğilimleri 51 sorudan oluşan ankete verilen cevaplar ile bu kurumlarda çalışan orta ve üst düzey yöneticilerle yapılan 9 sorudan oluşan gönüllülük motivasyon mülakat sorularının deşifre edilerek elde edilen bulguların değerlendirilmesi altında incelenmiştir. Araştırmanın sonucu; Türk Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı çalışanları arasında gönüllülük motivasyon eğilimlerinde genel olarak bir farklılık bulunmadığı hem vakıf hem de dernek çalışanlarının gönüllülük motivasyonların yüksek ve birbirine yakın olduğu ancak alt faktörlerine göre değerlendirildiğinde ise birbirlerinde farklı motivasyonlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Dernek çalışanlarının gönüllüğünü artıran faktörler kariyer ve fırsat, problem çözme ve takdir edilme iken vakıf çalışanlarının, gelişim ve katkı sunma, merhamet, toplumsal ilgi, empati ve acıma duygularının gönüllü olma nedenleri arasında daha ön planda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between voluntary activities and motivational factors in civil society institutions , which work in pro-social field. Our intention is to study people, who work in the field of humanitarian and social aid professionally or voluntarily. We hope that our study would contribute to the awareness regarding pro-social activities and institutions.Our study is a pioneering work, which provide theoretical knowledge and ampirical data as well as it could open ways for future studies about how to increase the motivation of people, who work and participate pro-social activities under the umbrella of institutions. Our study examine two majör civic society institutions, namely Türkiye Diyanet Vakfı (The Endowment of Turkish Religious Affairs-TDV) and Türk Kızılayı (Turkish Crescent).We distribute a questionnaire, which has been consisted of 51 questions, to workers in these two institutions in order to measure their tendencies for voluntary activities.We also interviewed 8 people, who work as administrative staff regarding the issue. In these interviews we asked nine questioned to them and then we analyzed their responses. In the light of our reserach, we reach the conclusion that people, who work for two institutions, have higher levels of motivation regarding their voluntary activities. We also found that although people have higher level of motivation for voluntary activities, their motivational factors are different from each other.There are important factors, such as promotion and opportunity in the job, getting recognition and appreciation for their works, personal development and make contribution, feeling of solidarity and cooperation, social interest, sympathy- which motivate people to participate voluntary activities in the highest levels.