Yüzey–boyut–hareket üzerine deneysel çalışmalar
Experimental studies on surface-dimension-movement
- Tez No: 616173
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP EMMUNGİL KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Resmin konusunun değişimi ve plastik arayışların başlangıcı modernizme dayanır. Modernizm ile beraber pek çok sanatçı görünen gerçeklikten uzaklaşmış ve yerine yeni plastik gerçeklik arayışlarına yönelmiştir. Böylelikle iki boyutlu resmin yapısı da dönüşmeye başlamıştır. Bu dönüşümü tetikleyen diğer bir unsur da, 20. Yüzyılın başında, bilim ve teknolojideki büyük değişimlerdir. Zamanın tüm bu değişim ve dönüşümü kaçınılmaz olarak hareket kavramını hatırlatmaktadır. Hareket aslında tüm bu değişimi kapsayan bir kavram olarak görülür. Fakat hareket, resimden düzenlemeye kendini ilk olarak fütürizmde göstermiş ve sonra kinetik sanatta somut olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezde kinetik sanatın nasıl orataya çıktığı ve kendinden sonraki sanatçılara olan etkisi araştırılmıştır. Hareketin temellerinden günümüze kadar geçen süreç incelenmiştir. Bu süreçte endüstrileşmenin getirdiği tüm yeniliklerin, gücün ve makinenin sanattaki yeri konu alınmıştır. Tez sürecinde üretilen çalışmalarda, biçimler, geleneksel resim anlayışının dışında plastik bir dille üretilmiştir. Hareket kavramından temellenmiş olan tüm bu çalışmalarda süreç ve biçimin kendisi konu alınmıştır. Sürecin kazandırdığı deneyimler, yeni deneysel ve hareketli çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The change of the subject of the painting and the beginning of the search for plastic is based on modernism. With modernism, many artists have moved away from the apparent reality and instead seek for new plastic reality. Thus, the structure of the two-dimensional picture began to transform. Another factor that triggered this transformation is the great changes in science and technology at the beginning of the 20th century. All this change and transformation of time inevitably reminds the concept of movement. Movement is seen as a concept that covers all this change. But the movement first showed itself in futurism from painting to editing, and then it appeared concretely in kinetic art. In this thesis, how kinetic art emerged and its effect on subsequent artists were investigated. The process from the foundations of the movement to the present day has been researched. In this process, all the innovations brought by industrialization, power and the place of the machine in the art were taken into consideration. In the works produced during the thesis process, the forms were produced with a plastic language other than the traditional understanding of painting. In all these works, which are based on the concept of movement, the process and form itself are the form. Experience gained by the process has led to the emergence of new experimental and moving works.