Günhan Kuşkanat'ın Evvel Aşklar Masalı romanında nesne ilişkileri bağlamında aşk
Love in the context of object relations in Günhan Kuşkanat's novel Evvel Aşklar Masalı
  1. Tez No: 616193
  2. Yazar: ŞENAY SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Günhan Kuşkanat'ın Evvel Aşklar Masalı adlı romanı, psikanalitik bir yaklaşımla incelenmiştir. Teorik çerçeve için, önce, Sigmund Freud'un öncülüğünü yaptığı Psikanalitik Kuramı sonra da Melanie Klein'ın geliştirdiği Nesne İlişkileri ve John Bowlby'nin ortaya attığı Bağlanma modelleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, psikanalizle edebiyat arasındaki yakın ilişki mercek altına alınmış, söz konusu kuramların aşk olgusuna getirdikleri tanımlar özetlenmiştir. Tezin son bölümünde ise, Evvel Aşklar Masalı'ndaki aşk üçgeni, hem Klasik Psikanaliz Kuramı, hem Nesne İlişkileri Okulu ve hem de Bağlanama Teorisi yaklaşımlarına göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Günhan Kuşkanat's novel Evvel Aşklar Masalı is examined with a psychoanalytic approach. For the theoretical framework, firstly, the psychoanalytic theory pioneered by Sigmund Freud, then the object relations developed by Melanie Klein and the attachment models proposed by John Bowlby are given. In the second part, the close relationship between psychoanalysis and literature is examined and the definitions of these theories to the phenomenon of love are summarized. In the last part of the thesis, the love triangle in Evvel Aşklar Masalı is evaluated separately according to Classical Psychoanalytic Theory, Object Relations Theory and Attachment Theory.