Eğitim yapılarının kullanışlılık durumuna ilişkin öğretmen görüşleri (Lüleburgaz ilçesi örneği)
Teachers views on education structures according to usage (Example of Lüleburgaz district)
  1. Tez No: 616192
  2. Yazar: ESLEM GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, eğitim yapılarının kullanışlılığı hakkında öğretmenlerin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesinde, özel ve devlet okullarının, ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan 20 gönüllü öğretmeniyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu; kişisel bilgiler, eğitim yapılarının fiziki durumları, kullanışlılığı ve problemlerini ortaya koymak için kullanışlılık açısından, estetik açıdan ve mali açıdan olmak üzere üç bölümü içeren sorular sorulmuştur. Verilerin çözümlenmesinde betimsel çözümleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, son yıllarda yeni yapılan eğitim yapılarının kullanışlı olduğu ancak geçmişte yapılmış olan eğitim yapılarının, sürdürülebilir olmadığından günümüzde hala kullanışsız olarak kullanılmaya devam ediliyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, teachers opinions about the usefulness of educational structures were tried to be determined. The study was conducted with 20 volunteer teachers working in primary and secondary schools of private and public schools in Lüleburgaz district of Kırklareli province. Semi-structured interview form developed by the researcher was used as data collection tool. Interview form; personel infermation, physical condition of educational structures, usefulness and problems in order to reveal the usefulness, aesthetic and financial aspects of the three questions were asked. Descriptive analysis technique was used for data analysis. The findings of the research indicate that the recent educational structures have been useful, but that the educational structures that were built in the past are still unsuitable because they are not sustainable.