Eğitim örgütlerinde kadın yöneticilerin kariyer engellerinin incelenmesi (Edirne ili örneği)
Examining the career barriers of women managers in educational organizations (Example of Edirne province)
- Tez No: 616240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsan nesli devamının olmazsa olmazı kadınlar geçmişten günümüze cinsiyet ayrımcılığına uğramışlardır. Daha var oluş aşamasında erkeğin kaburgasından yaratıldıkları fikri dayatılmış ve kabul ettirilmiştir. Yani asıl varlık olarak“erkek”yaratılmış, sonra da ona itaat etmek ve hizmetkârı olmak için“kadın”yaratılmış gibi bir algı oluşturulmuştur. Erkek egemen toplumlarda, kadının erkeğe eş olarak ve eşit haklarla yaratıldığı fikri hiç bir zaman kabul görmemiştir. Gücün erkeklerde var olan fiziksel önemi ön plana çıkarılmış, dayanıklılık, beceriklilik, iyimserlik, merhamet, sevecenlik anaçlık, sabırlılık vb. gibi kadına özgü taraflar görmezden gelinmiş hatta bu özellikler küçümsenmiştir. Yüzyıllar boyunca, okumak, çalışmak, kazanmak, harcamak, konuşmak, karar vermek, seçim yapmak erkeğin hakkı olmuş,“hak”kavramı kadına lâyık görülmemiştir. Hatta kadının tarla ya da bahçesinde ürettiklerinin maddi kazanımları da erkeğin olmuş kadının emeği hiçe sayılmıştır. İnsan nüfusunun ve üretime olan ihtiyacın artması sonucu kadınların da tarımsal faaliyetlerde yer alması kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Önceleri sadece tarlalarda çalışan kadın, sanayinin gelişimi ve fabrikaların kurulmasıyla yavaş yavaş ev dışına çıkmaya, toplumda bir birey olarak yer bulmaya başlamıştır. Kadınlar, erkeklerin çizdiği sınırlar çerçevesinde çalışma hayatının içine dahil edilmeye başlasalar da, eğitim örgütlerinde yer almaları da uzun çabalar gerektirmiştir. Ancak sürekli gelişen batılı toplumlara ayak uydurmak adına sadece erkeklerin yer aldığı eğitim örgütlerine, kadın öğretmenler ya da mecburi durumlarda çok yaşlı erkek öğretmenler tarafından okutulmak üzere kız öğrenciler de katılmaya başlamışlardır. Günümüzde eğitim örgütlerinde ve çalışma hayatında yer alan kadın sayısı artsa da toplumsal cinsiyet ayrımcılığı yok edilememiştir. Özellikle eğitim örgütlerinde öğretmen olarak görev yapan kadınların yöneticilik görevine atanmalarında pek çok sorunla karşılaştıkları görülmektedir
Özet (Çeviri)
Women have been subjected to gender discrimination from the past to the present, a must fort he continuation of human extinction. Even at thestage of existencethe idea that the man was created from the rib was imposed and imposed. İn other wors, a perception was created than“man”was created as the main being and then woman was created in order too bey it and become it's servant. Inmale-dominated sacieties, the idea that women are created as equalto men and with equal rights has never been accepted. The physical importance of power in man has beenign are dand even the sefeatures have been underestimated. Forcenturies, reading, working, winning, spending, talking, deciding, making choised have been the right of men the concept of right has not been deemend worth of women .Even the material gains of the products produced by the woman in the garden were neglected. As a result of the increase in human population and the need for production, it has become an inevitable necessity for women to take part in agricultural activities. Previously, only women working in the fields started to go out of the house gradually with the development of industry and the establishment of factories and to find a place in the society an individual. Although women beganto be included in the working life with in the limits drawn by men, their involvement in educational organization salso required long efforts. However, in order to keep up with the ever-developing western societirs, female students have started to participate in educational organizations where only men are involved, or in case of necessity, female students to be taught by very old male teachers. Today, althought he number of women in educational organizations and working life has increased, gender discrimination has not been eliminated. It is seen that especially women working as teachers in educational organizations face many problems in their appointment to managerial positions.