Üriner sistem taş hastalığı ve serum fetuin-a glikoproteini ilişkisi
Correlation of urinary tract stone disease and serum fetuin a glycoprotein
  1. Tez No: 616307
  2. Yazar: ABDULMECİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARISAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Fetuin-A glikoproteini insan vücundunda genel olarak kalsifikasyon inhibitörüdür. Fetuin-A geninin vasküler kalsifikasyon,böbrek taş hastalığı ve tip 2 diyabet ile ilişkili olabileceği birçok çalışmada gösterilmiştir. Ürolojik açıdan önemi kalsiyum-fosfat presipitasyonunu engellemesidir. Özellikle kandaki ve idrardaki elektrolit değerleri normal hastaların bir bölümünde taş oluşurken bir bölümünde oluşmamaktadır. Bu noktada etyolojik olarak sorumlu tutulan faktörlerden biri de Fetuin-A glikoproteinidir. Bu çalışmanın amacı kandaki Fetuin-A seviyelerinin böbrek taş oluşumu ile ilişkilisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Fetuin-A glycoprotein is generally a calcification inhibitor in the human body. The possible association of the fetuin-A gene with vascular calcification, kidney stone disease and type 2 diabetes has been shown in many studies. From a urologic viewpoint, the importance is preventing calcium-phosphate precipitation. Especially stones form in some patients and do not in others among patients with normal electrolyte values in blood and urine. At this point, one of the responsible etiologic factors is fetuin-A glycoprotein. The aim of this study is to research the correlation between fetuin-A levels in blood and kidney stone formation.