Siyasi partilerin fonksiyonları ve demokrasiye etkileri
The functions of political parties and their effects on democracy
  1. Tez No: 616313
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilen siyasi partilerin fonksiyonları ve bu fonksiyonların demokrasiye etkileri incelenmiştir. Siyasi partilerin siyasi sistemler içerisinde gerçekleştirdiği fonksiyonlar, demokrasi yönünden olumlu sonuçlar doğurabildiği gibi olumsuz kabul edilebilecek sonuçlar da doğurmaktadır. Söz konusu sonuçların içeriğinin belirlenmesinde ise birçok faktör doğrudan ya da dolaylı olarak etkide bulunabilmektedir. Bu bağlamda siyasi parti türleri, ülkelerin siyasi parti sistemleri, seçim sistemleri ve siyasi kültürleri gibi faktörlerin sürece etkisine de çalışma içerisinde yeri geldikçe değinilmiştir. Tarihsel süreçte genel olarak toplumsal yapının ve buna bağlı olarak da siyasi yapı ve kültürün değişmesiyle beraber siyaset zemini de değişime uğramıştır. Bir başka ifadeyle, post-modern siyaset anlayışı, hem siyasi partileri hem de siyasetin içeriğini değişime uğratmıştır. Bu sürecin siyasi partilerin demokratik sistemler içerisindeki yerini ve önemini etkileyip etkilemediği de çalışma içerisinde irdelenen güncellik değeri taşıyan meselelerden birisi olmuştur. Yine küreselleşme olgusu ve teknolojinin ilerlemesiyle beraber doğrudan demokrasi uygulamasına geçilen bir olası dijital demokrasi pratiğinin siyasi partilerin demokratik sistemlerdeki yeri ve önemini nasıl etkileyeceği de değinilen konulardan birisidir.
Özet (Çeviri)
The study covers the functions of political parties accepted as the indispensable element of democratic political life and the impacts of these functions on democracy. The functions performed by political parties within the political systems can have negative results as well as its positive results in terms of democracy. Many factors directly or indirectly affect the content of these results in determining the content of the results in question. In this context, the effects of factors such as political party types; the political party systems, electoral systems and political cultures of the countries are mentioned in the study. In the historical process, with the change of social structure and relatedly the political structure and culture, the political ground has also undergone a change. In other words, the understanding of post-modern politics has caused a change in both political parties and the context of politics. Whether this process affects the place and importance of political parties in democratic systems or not has been one of the issues of this study which is also believed to have an actual value. Again, with the phenomenon of globalization and the development of technology, how a digital democracy practice, which has been directly applied to democracy, will affect the place and importance of political parties in democratic systems has been another topic discussed in the study.