Suriye'deki etnik ve mezhepsel yapıların çatışmalardaki rolü
The role of ethnic and sectarian structure in conflicts in Syria
  1. Tez No: 616414
  2. Yazar: AYŞE HANDE ERİNÇ BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇOBAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Suriye topraklarında, Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde Sünnileri ön plana çıkaran barışçıl bir dönem yaşanmıştır. Osmanlı İmparatorluğun'dan sonra bölge Fransız manda yönetimine girmiştir. Fransız manda yönetimi etnik ve mezhepsel kimlikler üzerinde etkili olmuş, yönetimdeki demografik yapıda değişimler olmasına sebep olmuştur. Nusayri (Arap Alevi) kimliği bu dönemde ön plana çıkmıştır. Fransızların bölgeden çekilmesi ve Suriye'nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Suriye'de Nusayriler elit yönetici tabaka halini almış, Sünni Araplar geri planda kalmıştır. Azınlık yönetimin politikaları halkı baskı altına alınmıştır. 2010'da başlayan Arap protestoları Suriye'yi de etkilemiştir. Reform talebiyle başlayan protestolar çeşitli olaylarla mezhep çatışmasına dönüşmüştür. Çok sayıda devletin olaylara müdahil olmasıyla Suriyede'ki mezhepsel çatışma büyümüş ve derinleşmiştir. Mezhepsel farklılıklara sahip birçok çatışmacı grup ortaya çıkmıştır. Tezde Suriye'deki etnik ve mezhepsel yapıların çatışmalardaki kamplaştırıcı ve olayları derinleştiren rolü tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Syria has lived for put forward Sunnis and a peace period under the Ottoman Empire. After the Ottoman Empire, the region came under the administration of French mandate. The administration of the French mandate was effective on ethnic and sectarian identities, caused changes in the demographic structure. Nusayri ( Arab Alawi) identity came to the fore and the Nusayris became the elite ruler in Syria with the withdrawal of the French from the region and declaration of the independence of Syria. The Sunnis are in the background. The policies of the minority administration put the people under pressure. In 2010, the starting Arab protests have affected also Syria. The starting protests with reform demand turned into sectarian clashes with some events. Sectarian conflict grew and deepened in Syria with the involvement of many events. Many confrontational groups have emerged. The role of ethnic and sectarian structures as campers and deepening events in Syria will be discussed in thesis.