Gölge bankacılık uygulamalarının Türk Bankacılık Sistemi'nde kârlılığa etkisi
The effect of shadow banking technics on profitability of Turkish Banking System
  1. Tez No: 616413
  2. Yazar: ELVAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, gölge bankacılık sisteminin, Türk Bankacılık Sistemi'nde kârlılığa etkisinin ölçülmesi amacıyla hazırlanmıştır. Her ne kadar literatürde, sistemin kesin bir tanımlaması olmasa ve sistemin büyüklüğü tanıma göre değişse de, gölge bankacılık sistemi bütün finansal sistemin önemli bir parçasını oluşturmakta olup, literatürdeki gölge bankacılığa ilişkin çalışmaların krizlerden sonraki dönemlerde artış gösterdiği görülmektedir. Bu çalışmada gölge bankacılığın doğuşu, kavramsal çerçevesi, olumlu ve olumsuz yönleri ele alınmış, son olarak ise gölge bankacılığın Türk bankacılık sisteminde kârlılığa olan etkisi analiz edilmiştir. Analiz sonucunda gölge bankacılık faaliyetlerinin banka kârlılıklarını arttırdığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to measure the impact of the shadow banking system on the profitability of the Turkish Banking System. Although there is no definite definition of the system in the literature and the size of the system varies according to the definition, the shadow banking system constitutes an important part of the whole financial system. It is observed that the studies on shadow banking in the literature have increased in the literature since the crises 2008. In this study, the emergence of shadow banking, its conceptual framework is examined in regard to its positive and negative aspects and in the end, the effect of shadow banking on the profitability of the Turkish banking system is analyzed. It is found that the shadow-banking operations yield an increase in the profitability of banks.