Polikistik over sendromu tanılı hastalardaön segment ve fundus bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the anterior segment and fundus findigs in women with polycystic ovary Syndrome
  1. Tez No: 616495
  2. Yazar: SEDA KARACA ADIYEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda PCOS tanılı hastaların ön segment ve fundus bulgularını değerlendirmeyi amaçladık. Değerlendirilen bulguların hormon düzeyleri ile korelasyonunu inceledik. Method: Çalışmamıza 50 PKOS tanılı ve 50 sağlıklı gönüllünün sağ gözleri dahil edildi. Tüm olgulara görme, göz içi basıncı, santral kornea kalınlığı, schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı, OKT ile subfoveal koroid ve peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlıkları değerlendirildi. PCOS tanılı hastaların estradiol ve testesteron düzeyleri ile bulguların korelasyonu değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 15.0 programında oluşturulan veri tabanına girildi ve istatistiksel analizler aynı program ile yapıldı. Değişkenler arası ilişkiye pearson korelasyon yöntemi ile bakıldı. 'p'' değerinin 0.05'ten küçük olması durumunda gruplar arası fark, istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: PKOS grubunda santral kornea kalınlığı ve subfoveal koroid kalınlığının anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla, p=0.001ve p=0.001). Göz içi basıncı ölçümlerinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.560). Schirmer testi ve gözyaşı kırılma zamanı PKOS tanılı hastalarda azalmış olarak bulundu (sırasıyla, p=0.001 ve p=0.001). Temporal kadran dışında (P=0.572) peripapiller RSLT kalınlıkları PCOS hastalarında istatiksel olarak artmış olarak bulundu. Estradiol düzeyleri santral kornea (r=+0.552) ve subfoveal koroid (r=+0.570) kalınlıkları ile pozitif yönde orta düzeyde, göziçi basıncı (r=+0.351) ile pozitif yönde zayıf düzeyde, gözyaşı kırılma zamanı (r=-0.393) ile negatif yönde zayıf düzeyde korelasyon gösterdi. Testesteron düzeyleri subfoveal koroid kalınlığı (r=+0.664) ile pozitif yönde orta düzeyde, göziçi basıncı ( r=+0.342) ve santral kornea kalınlığı (r=+0.303) ile pozitif yönde zayıf düzeyde korele bulunmuştur. Testesteron düzeyleri schirmer testi (r=-0.562) ve BUT (r=-0.502) ile ise zayıf düzeyde korelasyon göstermişitr. Sonuç: PKOS göz dokularında fizyolojik ve yapısal değişikliklere yol açmaktadır. Kuru göz semptomlarının, retina sinir lifi tabakası, santral kornea ve koroid kalınlıklarının PKOS tanılı hastalarda artmış olduğu görüldü. Artan serum testesteron ve estradiol düzeyleri ile bulguların korele olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim This study aimed to investigate the anterior segment and fundus findings in women with polycystic ovary syndrome (PCOS) and to compare them with those of healthy reproductive-age women volunteers. Materials and Methods The study included 100 eyes of 50 women (Group 1) with PCOS and 100 eyes of 50 healthy women (Group 2). All patients underwent standard ophtalmological examination. In all subjects, the RNFL and choroidal thickness measurements were done using spectral domain optical coherence tomography (OCT). In addition to OCT, intraocular pressure, Schirmer's test, tear break-up time and central corneal thickness (CCT) were also evaluated in all subjects. Correlations between serum hormone (estradiol and testesteron) levels and observed findings were also investigated. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) was used for statistical analysis. A p-value lower than 0.05 was taken as statistically significant. The relationship between variables was analyzed by Pearson correlation method. Results The mean values of intraocular pressures were similar between the two groups. Mean values of central corneal thicknesss and choroidal thickness were significantly higher in the PCOS group (p=0.001 and p=0.001 respectively). Schirmer's test results and tear break-up time values were significantly lower in the PCOS group (p=0.001 and p=0.001 respectively). In PCOS group the average RNFL thickness in all quadrants except temporal quadrant were higher than that of the control group (p=0.572). Serum estradiol levels were moderately correlated with the mean central corneal and choroidal thicknesses (r=+0.552, r=+0.570), weakly correlated with intraocular pressure (r= +0.351) and tear break-up time (r=-0.393). Serum free testesteron levels were moderately correlated with choroidal thickness (r=+0.664) and weakly correlated with ocular pressure (r=+0.342), central corneal thickness (r=+0.303), schirmer's test results (r=-0.562) and tear break-up time (r=-0.502). Conclusion PCOS leads to physiological and structural changes in the eye. Central corneal and choroidal as well as RNFL thickness measurements were increased in patient with PCOS. Dry eye symptoms were also more commonly observed in PCOS patients.