Türk bankacılık sektöründe aktif çeşitlendirmesi ve risk ilişkisi-2009-2018 dönemi analizi
Asset diversification and risk relationship in Turkish banking sector-2009-2018 term analysis
  1. Tez No: 616522
  2. Yazar: KARTAL ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BABUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bankacılık sektörü gerek finans gerekse ekonomi açısından ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Bankacılık sektörünün karlılığı da finansal sistemin istikrarının sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Öte yandan, karlılığın artışı maruz kalınabilecek yeni riskleri de beraberinde getirmektedir. Laeven ve Levine tarafından 1998-2002 yılları arasında çalışmalarda finansal kurumlarda aktif çeşitlendirmesi formülize edilmiştir. Çalışmamızda yapılan analizlerde Laeven ve Levine tarafından ortaya çıkarılan formülden yararlanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Literatürden farklı olarak araştırmamızda banka bilançoları üzerindeki aktif çeşitlendirmesi stratejilerinin risklilik üzerine etkisi olup olmadığı konusunda analizler yapılmıştır. Bu kapsamda, 2009-2018 yılları arasında bankacılık sektöründe faaliyet gösteren aktif büyüklüğüne göre ilk 13 banka sıralanarak analizlere dahil edilmiştir. Bahse konu 13 bankanın üçer aylık dönemsel verilerinde net kredilerinin toplam aktiflerine oranları ile aktif çeşitlendirme oranları kıyaslanarak analizlerde bulunulmuştur. Bu analizler ile aktif çeşitlendirmesinin kredi hacminin büyümesi ile genel olarak ters orantılı bir ilişkide olmasının yanı sıra makroekonomik değişkenlerin mevzubahis rasyo üzerinde daha fazla etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking sector has a great importance both for the financial sector and for the economy. So, the increase of profitability for banking sector is highly important as well. The literature in this study, we aimed to investigate whether the asset diversity have any impact on riskiness while bank's profitability concerns. Between 1998-2002 studies conducted by Laeven and Levine, asset diversification in financial institutions has been formulated. In our study calculations that we made using the formula developed by Laeven and Levine. In contrast to the literature, in our research, analyzes were conducted to determine whether asset diversification strategies on bank balance sheets had an impact on riskiness or not. In this context, according to the size of assets in the banking sector between 2009-2018, the first 13 banks were listed and included in the analysis. In the quarterly financial data of 13 banks, the ratio of net loans to total assets and asset diversification ratios were compared and analyzed. In conclusion, these analyzes showed that asset diversification is generally inversely related to the growth of credit volume. In addition, it was determined that macroeconomic variables had more effect on the related ratios.