Konut reklamlarında görsel yapılandırma
Visual structure in residence advertisement
  1. Tez No: 616521
  2. Yazar: ALİ KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AŞİNA GÜLERARSLAN ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarihin çeşitli dönemlerinde, dünyanın farklı coğrafyalarında barınma tüm insanlar için en temel ihtiyaçların başında gelmiştir. İlk insanlar barınma gereksinimlerini karşılamak, kendilerini güvende hissetmek için ağaç kovuklarında, mağaralarda yaşamıştır. Neolitik dönem ile konargöçer bir yaşam süren insanlar yerleşik hayata geçmiş ve ilk konut örneklerini inşa etmeye başlamıştır. Tarihsel süreç içerisinde konut insanların yaşadıkları coğrafya, sahip oldukları maddi güç, toplumun gelenek ve görenekleri, dönemin teknolojisi doğrultusunda inşa edilmiştir. Konut imgesi ilk insanlar için etrafı çevrili, korunaklı bir alandan ibaretken zaman içinde geçirdiği değişime bağlı olarak imgesinde değişiklikler meydana gelmiştir.Modern insan artık apartman dairelerinde, villalarda, yüksek katlı rezidanslarda sadece barınma ihtiyacını karşılamakla kalmıyor aynı zamanda konut firmaların ve reklamcıların metalaştırdığı saygınlık, statü, itibar ve hayalin bir parçasını satın alıyor. Konut sektöründe yer alan firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu artış beraberinde sert bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Rakiplerinden farklılaşmak, tüketicilerin kendilerini tercih etmesini isteyen birçok konut firması, konut reklam çalışması yürütmektedir. Konut reklam çalışmaları hazırlanırken fotoğraf, illüstrasyon ve render ile hazırlanmış görsel yapılar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada fotoğraf, illüstrasyon ve render ile oluşturulmuş konut görselleri karşılaştırılmaktadır. Aynı zamanda konut reklam görsellerinde yer alan eşya ve aksesuarların modeli ve yerleşim ile potansiyel müşterilerin tercihleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmaktadır. Araştırma Turyap Konya Kule Temsilciliği'ne konut satın alma niyetiyle gelmiş 10 kadın 10 erkeğin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheltering has been one of the most basic needs for all people in various periods of history, in different geographies of the world. The first people lived in tree hole and caves to meet their shelter needs and feel safe. The people who lived nomadic became settled and started to build the first housing examples with Neolithic. The housing has been built in accordance with the geography of the people who lived, their economic power, traditions and customs of the society and the technology of the period in historical process. The housing image was a surrounded and sheltered place for the first people. However the housing image has changed over time. Modern people don't meet only sheltering needs in apartments, villas, high-rise residences. Also, they buy a piece of commodified respect, status, reputation and imagination which are created by housing firms and advertisers. Many housing companies which want to be differentiated from their competitors and be preferred by consumers conduct housing advertising work. Visual structures are prepared with photographs, illustrations and render are frequently used in housing advertising works. In this study, housing images are created with photographs, illustrations and rendering that are compared. At the same time, it is investigated whether model and placement of goods and accessories in housing advertising images affect preferences of potential customers or not. The research was carried out with the participation of 10 women and 10 men who came to Turyap Konya Kule Agency with the intention of buying housing. Findings obtained from the research were evaluated.