Gebelik öncesi beden kütle indeksinin prenatal bağlanma ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of pre-pregnancy body mass index on prenatal attachment and anxiety level in
  1. Tez No: 616571
  2. Yazar: MELEK ARALİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Gebelik öncesi beden kütle indeksinin prenatal bağlanma ve anksiyete düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; Erzurumda Nenehatun Kadın Doğum Hastanesinde kadın doğum polikliniğinde Nisan 2019 /Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan 314 gebe ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma (PBÖ) Ölçeği ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (SAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, yüzdelik, dağılım, Spearmen Correlation analizi, Kruskal Wallis testleri ile Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin Beden kütle indeksi ile prenatal bağlanma ve anksiyete düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of pre-pregnancy body mass index on prenatal attachment and anxiety levels in pregnant women. Materials and Methods: This study was conducted with 314 voluntary pregnant women who met the inclusion criteria and applied to Nenehatun Maternity Hospital Erzurum between April 2019 and November 2019. The data were collected using the Personal Information Form, the Prenatal Attachment Inventory (PAI) and the Trait Anxiety Inventory (TAI). Mean, percentage, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, and Spearman's correlation analysis were used to assess the data. Results: A statistically significant correlation was found between body mass index (BMI) and prenatal attachment and trait anxiety levels of pregnant women.