Vasfî divanı sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
The glossary of vasfî dîvân (The concordance and functional glossary)
- Tez No: 616665
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
Klasik Türk edebiyatı ürünleri çok geniş bir kültür coğrafyasından beslenmiştir. Bu coğrafyadaki geleneğin canlı birer tanığı olan edebî eserler üzerine günümüzde birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalar Klasik Türk şiirinin anlaşılmasını sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Ancak halihazırda çalışılmayı, incelenmeyi ve anlamlandırılmayı bekleyen pek çok eser vardır. Vasfî Divanı da bu eserlerden biridir. Mehmet Çavuşoğlu tarafından tenkitli basımı yapılan Vasfî Dîvânı'nın eleʾ alındığı bu tez çalışmasında Vasfî'nin şiir ve anlam dünyasının anlaşılmasına ışık tutulmaya çalışılmıştır. Mevcut eserden yola çıkılarak hazırlanan Vasfî Dîvânı Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü oluşturulurken sözlüklerden, tahlil ve tedkik çalışmalarından, ansiklopedik kaynaklardan ve Türk Edebiyatı Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük Çalışmasından (TEBDİZ) yararlanılmıştır. Metinlere anlam verilirken, kullanılan kelimelerin arka planını oluşturan dönemin edebiyat geleneği de göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın amacı, Vasfî'nin şiirlerini incelemek, eserin söz varlığını ortaya çıkarmak ve sıradan bir okuyucunun bile eseri kolaylıkla anlayabilmesine olanak sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature products have been fed from a wide cultural geography. There are many studies on literary works which are living witnesses of tradition in this geography. These studies have great importance to provide an understanding of Classical Turkish poetry. However, there are many works that are waiting to be studied, perused and made sense. Vasfi Divan is one of these works. In this thesis, where Vasfi Dîvanı, which was published by Mehmet Çavuşoğlu, was criticized, was tried to shed light on the understanding of Vasfi's world of poetry and meaning. The Glossary of Vasfî Divan (The Concordance and Functional Glossary), which was prepared based on the present work, was used to create dictionaries, analysis and research studies, encyclopedic sources, and Turkish Literature The Concordance and Functional Glossary (TEBDİZ). While giving meaning to the texts, the literary tradition of the period that constitutes the background of the words used was also taken into consideration. The aim of the study is to examine Vasfî's poems, to reveal the vocabulary of the work and to allow even an ordinary reader to understand the work easily.