Antik Yunan kamu hukukunun şekillenmesi
Shaping of ancient Greek public law
  1. Tez No: 616690
  2. Yazar: SEÇKİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hukuk; yaşamın esaslı bir parçasıdır. Sadece yasa üzerinde uzmanlaşmak hukuk üzerine uzmanlaşmak değildir. Bir konu hakkında uzmanlaşmak; o konunun kökenini, gelişimini ve sorunlarını araştırmak, geçmiş deneyimlerden yola çıkarak sorunlara çözüm önerileri bulmak demektir. Bu çalışmada hukukun kökenine inerek; bilimsel yöntemin doğduğu medeniyet olan Antik Yunan bağlamı mercek altına alınmıştır. Antik Yunan'da kent hayatı, mitoloji, mülkiyet, evlat edinme, miras bırakma gibi birçok konunun hukuksal içeriği incelenmiştir. Hukuki gibi görünen konuların altında dönemin kültürü ve inançları hakkında ipuçları yatmaktadır. İnanç ve hukukun birbirini dışlayıp dışlamadığı hakkında birçok tartışma da yazı içerisinde gündeme gelmektedir. İnançtan bağımsız bir hukukun olmadığı tartışması yapılmaktadır. Öyle bir inanç ki -canlı alet olarak görülen- kölelere karşı davranışlarda kendini belli eder. Savaş anında uğruna ölünür veya onun uğruna hayatta kalınır. Şehir hayatı inançlarla dolu olunca hukuk da buna göre oluşmaya başlar. Uyuşmazlıkların çözümü olarak görülen şey inançların yasalaşmış halidir. Şehir, idari teşkilatlanma, ceza hukuku kısacası bütün kamu hukuku; Antik Yunan medeniyetinin nasıl yaşamaya dair inançlarının olduğunu açıklar.
Özet (Çeviri)
Law is an essential part of life. Only mastering code is not mastering law. Mastering a subject is researching its origin, progress, and problems, finding solution suggestions derived by historical experiments. In this study, the context of Ancient Greek which is the civilization scientific methodology had emerged through, has been examined closely by retracing law. Legal content of many subjects such as city life, mythology, property, child adoption, inheritance in Ancient Greece has been observed. Lots of traces regarding the culture and beliefs of this period are found under the subjects that seem like legal matters. Many arguments evolving around whether belief and law contradicts each other come up during the study. It is debated whether secular law exists. It is the kind of belief that reveals itself within the treatment of the slaves which are seen as living tools. It is to die for or to live for during the war times. When city life is full of beliefs, the law begins to form according to them. What is seen as the solution of disagreements is actually beliefs forming the law. The city, administrative organization, criminal law, briefly the whole public law explain how the beliefs about life in Ancient Greek civilization are.