İnsan hakları hukukunda hakkın kötüye kullanılması yasağı
Prohibition of abuse of right in human rights law
- Tez No: 911223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN ERKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hak kavramı, tarihin başlangıcından itibaren hukukun en önemli konularından biri olagelmiştir. Bu kavram filozofların da ilgisini çekmiştir. Antik Yunan'dan itibaren filozoflar hak kavramının niteliği üzerine kafa yormuşlar ve hakkın nasıl ortaya çıktığı ve sınırlarının ne olduğu üzerine çeşitli fikirler ortaya atmışlardır. Bu fikirler farklı hak anlayışları olarak kabul görmüş ve tarihi süreçte bu hak anlayışlarına yeni yorumlar getirilmiştir. Bu hak anlayışlarının ortak noktası, hak ve hürriyetlerin amaçlarına uygun bir şekilde kullanılmaları gerektiğidir. Dürüstlük kuralı, hakların amaca uygun kullanımını da kapsamına alan bir çatı kavram teşkil etmektedir. Dürüstlük kuralının tamamlayıcısı ise hakkın kötüye kullanılması yasağıdır. Bu iki özel hukuk kavramı her ne kadar kamu hukukunun çeşitli alanlarına etki etmiş olsa da insan hakları hukukuna gerçek etkisi İkinci Dünya Savaşını takip eden yıllarda gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın amacı, özel hukukun önemli kavramlarından biri olan hakkın kötüye kullanılması yasağının niteliğini ortaya koymak ve hakkın kötüye kullanılması yasağının insan hakları hukukundaki yerini tespit etmektir. Bu doğrultuda, doktrinde yer alan çeşitli çalışmalardan yararlanılacak ve bir özel hukuk kavramı olan hakkın kötüye kullanılması yasağının insan hakları hukukuna olan yansıması değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of right has been one of the most important subjects of law since the beginning of history. This concept has also attracted the attention of philosophers. Since Ancient Greece, philosophers have pondered the nature of the concept of right and put forward various ideas on how the right emerged and what its limits are. These ideas have been accepted as different understandings of rights, and new interpretations have been brought to these understandings of rights in the historical process. The common point of these understandings of rights is that rights and freedoms should be used in accordance with their purposes. Good faith constitutes an umbrella concept that includes the appropriate use of rights. Complementary to the good faith is the prohibition of abuse of rights. Although these two private law concepts have influenced various areas of public law, their real impact on human rights law occurred in the years following the World War II. The aim of this study is to reveal the nature of the prohibition of abuse of rights, which is one of the important concepts of private law, and to determine the place of the prohibition of abuse of rights in human rights law. In this regard, various studies in the doctrine will be used and the reflection of the prohibition of abuse of rights, which is a private law concept, on human rights law will be evaluated.